U mnie ,,, Czas przygotowania do wieczorku andrzejkowego ... ?

U mnie ,,, Czas przygotowania do wieczorku andrzejkowego ... ?

A tak podaje NET ;
Andrzejki, jak co roku obchodzimy w wigilię św. Andrzeja. Imieniny Andrzeja wypadają 30 listopada, zatem wieczór wróżb odbywa się między 29 a 30 listopada.

Rozumiem że 30-ego również ,,, ???

Andrzejki są związane z dniem św. Andrzeja Apostoła. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat. Kiedyś była połączona przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Ich patronem był właśnie św. Andrzej. Wróżby na andrzejki wykonywane tego dnia miały przynieść odpowiedź na pytania związane z zamążpójściem.

Niektóre źródła podają, że to święto może się wywodzić nawet ze starożytnej Grecji lub nawiązywać do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja. Dziś 29 i 30 listopada to przede wszystkim czas zabaw będących przy okazji pożegnaniem czasu zabaw przed zbliżającym się adwentem. Dlatego też niezwykle popularne w tym czasie są różnego rodzaju imprezy kostiumowe.

Z czym kojarzy Ci się wieczór andrzejkowy? Pewnie tak jak większości – z laniem wosku. To zdecydowanie najpopularniejsza andrzejkowa wróżba i żadna zabawa andrzejkowa 2023 nie powinna pominąć tego punktu. Skąd się wywodzi? Dawniej andrzejki oraz katarzynki były świętami obchodzonymi równolegle i miały pomóc w odnalezieniu wybranka na całe życie. Aby tego dokonać – wylewano cynę (później: wosk) przez dziurkę od klucza, który symbolicznie miał otwierać bramę do innego świata.

eljot60

eljot60 wczoraj

Wszystkiego najlepszego, pozdrawiam :)

majaha

majaha wczoraj

Miłego i spokojnego dnia życzę..

panama

panama wczoraj

A zatem dobrej zabawy :)

znajoma

znajoma wczoraj

Milutkiego wieczoru, spokoju i zdrówka życzę.;*

fantazi

fantazi wczoraj

Super wpis :)
Miłego wieczoru i spokojnej nocki życzę :)

tuhal55

tuhal55 wczoraj

Ciekawa zastawa-udanego,miłego wieczoru andrzejkowego-oby się wróżby spełniły :))

vezel

vezel wczoraj

Super...miłego wieczoru, pozdrawiam :)

dodaj komentarz

kolejne >