Kościół św. Marii Magdaleny w Nowosielcach

Kościół św. Marii Magdaleny w Nowosielcach

Zabytki w Parafii

Ołtarz Główny - z XVIII w. barokowy, rechitektoniczny, dwukondygnacyjny. Retabulum utworzone z par kolumn i filarów ustawionych na wysokim cokole, powyżej belkowanie z wysuniętym gzymsem. Zwieńczenie ołtarza zamknięte pół okrągło, po bokach flankowane skośnie ustawionymi woluntami. W tabernakulum płytka wnęka w postaci palludamentu z małym baldachimem na wystawianie Najświętszego sakramentu. Dekoracja snycerska rokokowa, złocona. Ołtarz przemalowany w kolorze bieli.
Obrazy:
we wnęce ołtarzowej Matka Boża Niepokalanie Poczęta
na zasuwie Adoracja Św. Trójcy
w zwieńczeniu obraz przedstawiający Ukrzyżowanie z postaciami Matki Bożej, Marii Magdaleny i Jana Ewangelisty.

Ołtarze boczne - z 3 kwartału XVIII w., architektoniczne, dwukondygnacyjne. Nad sarkofagową mensą wnęka ołtarza flankowana dwoma filarami kompozytowymi z impostem ustawionymi skośnie oraz uszakami. Zwieńczenie powtarza strukturę nastawy. Powyżej obrazu dekoracja w postaci glorii promienistej z gołębicą.
W ołtarzu prawym w retabulum obrazy:
Św. Mikołaja z XVIII w.
na zasuwie przedstawienie Serca Jezusowego z połowy XIX w.
w zwieńczeniu Św. Antoni Padewski z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu.

W ołtarzu lewym:
Maria Magdalena
na zasuwie przedstawienie Serca Matki Bożej z XIX w.
w zwieńczeniu Św. Józef z Dzieciątkiem.

Ambona - z 2 poł. XVIII w., z dekoracją rokokową, zawieszona na ścianie północnej prezbiterium z wejściem po schodach od strony ołtarza głównego. Pięcioboczny kosz, zaplecek dekorowany w centrum kartuszem, po bokach draperiami. Powyżej baldachim zwieńczony pięcioma wolutami, ma złączeniu których znajduję się uskrzydlony aniołek.

Chrzcielnica - z 1 poł. i 3 ćw. XVIII w. usytuowana przy południowej ścianie prezbiterium. Czasza w formie półokrągłej misy z motywem puklowania, główkami anielskimi i elementami roślinnymi, podtrzymywana przez klęczącą postać. Pokrywa zwieńczona pełno figuralnąsceną chrztu w Jordanie. Za chrzcielnicą zaplecek w formie płyciny dekorowanej po bokach draperią, u góry kartuszem z łacińskim napisem. Powyżej baldachimzwieńczony pięcioma wolutami, na których znajduję się popiersie uskrzydlonego aniołka.

Kropielnica - z XVII w. typu kielichowego, trzon gładki wybrzuszkony, czasza zdobiona żłobieniami w formie puklowania, od góry zakończona półokrągłym wałkiem.

Fotel dla celebransa - neobarokowy z 2 poł. XIX w. z poręczami, siedziskiem i zapleckiem tapicerowanymi purpurowym aksamitem. Dekoracja snycerska w postaci wolut, kartusza oraz motywu kwiatowo - roślinnego

Stalle - neobarokowe z 2 poł. XIX w. czterosiedziskowe z bogatą dekoracją w przedpiersiu w postaci czterech dekorowanych płycin. Zaplecek flankowany wolutami hermowymi, w jego polu płyciny prostokątne, zamknięte łukiem półokrągłym z uskokiem, z bogatą dekoracją ornamentalną w polu. Baldachim zdobiony profilowanym gzymsem z astragalem oraz lamberkiem. W zwięczeniu ażurowa dekoracja w formie stylizowanych wici roślinnych.

Skarbonka - z 2 poł. XVIII w. drewniana, w formie konsoli z malutkim zwojem w dole i mocno wybrzuszoną partią grórną, ozdobioną liściem akantu. Prostokontna przykrywa z otworem pośrodku, profilowana. Pierwotnie polichromowana.

Grupa Ukrzyżowania - z XVIII w. usytuowana na belce tęczowej z krucyfiskiem pośrodku oraz postaciami Marii - Matki Chrystusa po lewej i Św. Jana Ewangelisty po prawej.

Obrazy - feletrony
Św. Maria Magdalena i Matka Boża Śnieżna z 2 poł. XVIII w. Obrazy owalne ujęte w dekoracyjną, ażurową ramę. Postaci w ujęciu frontalnym do pasa.
Św. Rodzina z ok. 1896 roku, wykonany w technice oleodruku. Obrazy owalne, ujęte w dekoracyjną ramę, kompozycja przedstawienia piramidalna z Dzieciątkiem Jezus, Marią i Św. Józefem
Oblicze Pana Jezusa cierniem ukorowanego z ok. 1895 roku Na awersie chusta z wizerunkiem twarzy Chrystusa, na rewersie, na desce pomalowanej na złoty kolor witryny hierogram IHS i krzyż na osi.

Obrazy:
Matka Boska z Dzieciątkiem z poł. XVIII w. w typie Hodegetrii, przysłonięta drewnianą Sukienką.
Ecce Homo z XVII w. Obraz owalny ukazujący Chrystusa w ujęciu frontalnym do bioder, w koronie cierniowej, czerwonym płaszczu ze skrępowanymi dłońmi.
Święty Jan Kanty obraz z poł. XVIII w. z przedstawieniem Świętego w pozycji klęczącej z rękoma rozłożymi i uniesionymi w geście adoracji. Obraz w rokokowej ramie.

Stacje Drogi Krzyżowej - z końca XIX w. wykonane w technice cynkotypii siatkowej, sceny realistyczne, wielobarwne.

Tablica Pamiątkowa - z 1883 roku wykonana z czarnego marmuru, ujęta drewnianą, profilowaną ramą.

Relikwiarze:
Krzyża Świętego z 2 poł. XIX w. w formie monstrancji o wieżyczkowej glorii. Relikwia oprawiona w górski kryształ w formie krzyża.
Świętego Walentego z 2 poł. XVIII w. w formie skromnego kartusza.
Nieznany relikwiarz z końca XIX w. w formie monstrancji z promienistą glorią.
Relikwiarz ze szczątkami świętych i męczenników z XVIII w. Relikwie umieszczone pośród dekoracyjnie wywinietych pasków papieru, pomalowanych złotą farbą.

Skrzynie - dwie zapewne z przełomu XVI i XVII w. wyciosane z kloców dębowych z okuciami żelaznymi. Okucia i zawiasy ręcznie robione.

dodane na fotoforum: