jednak nie opluła

jednak nie opluła

Lama pochodzi od gwanako (Lama guanicoe) i została udomowiona 6000-7000 lat temu przez Inków. Wraz z alpaką (Lama pacos) i jej dzikim przodkiem wigoniem (Vicugna vicugna) należy do przedstawicieli wielbłądowatych (Camelidae) Nowego Świata. Umaszczenie jest różnorodne, od białego do czarnego, również w rozmaitych wariantach łat. Ciało lamy pokrywa stosunkowo długa i gęsta sierść. Mają około 1,20 m wysokości i ważą około 140 kg. Ciąża trwa około 340 dni a po tym czasie rodzi się jedno młode, które przez 4-5 miesięcy ssie mleko i podąża za matką.

Zagrożona lama pluje na swojego przeciwnika, a żeby tego uniknąć warto obserwować jej nastrój, który można poznać m.in. po ułożeniu uszu: uszy zwrócone do przodu oznaczają zaciekawienie, strzyżenie uszami ostrożność, a skierowane do tyłu ostrzeżenie o gotowości do plucia.

Lamy, podobnie jak inni przedstawiciele wielbłądowatych, są odporne na warunki środowiska, dobrze znoszą wahania temperatury, są wytrzymałe. Dzięki tym cechom cenione były już przez Inków a dziś są hodowane w wielu rejonach świata.

dodane na fotoforum: