Od jutra najważniejsze dni :Triduum Paschalne ..

Od jutra najważniejsze dni :Triduum Paschalne ..

Wielki Czwartek

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której wspominane są wydarzenia upamiętniające Ostatnią Wieczerzę, z ustanowionymi przez Jezusa Chrystusa: Eucharystią i Sakramentem Kapłaństwa.

Podczas pamiętnej Ostatniej Wieczerzy Jezus wypowiedział słowa: „To jest Ciało Moje za was wydane”, oznaczające jego rychłą śmierć, której celem było zbawienie od grzechu i śmierci wszystkich wiernych.

Kolejne słowa wypowiedziane przez Chrystusa brzmią: „Kielich ten jest nowym przymierzem we krwi mojej”. Oznaczają one krew zabitego Zbawiciela, która jest zarazem symbolem Nowego i Wiecznego Przymierza – na samym końcu padają słowa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”, pamiątkę śmierci i zmartwychwstania.

Podczas mszy rozbrzmiewa bicie dzwonów, które po chwili milknie (dźwięk dzwonów rozbrzmiewa ponownie dopiero w Wielką Sobotę). Cisza ta świadczy o cierpieniach wydanego na mękę krzyżową Chrystusa. To jest czas pogrążenia w smutku i żałobie – zarówno wiernych jak i Kościoła. Po zakończonej wielkoczwartkowej mszy kapłan obnaża ołtarz, co ma celu upamiętnienie pozbawienia szat Jezusa Chrystusa, z ołtarza ściągane są krzyże i lichtarze.

Wielki Czwartek to dzień, w którym Jezus przed Ostatnią Wieczerzą umył swoim uczniom nogi – w niektórych zakątkach Polski celebruje się jeszcze zwyczaj, kiedy to po zakończonej wielkoczwartkowej mszy świętej kapłan myje nogi uczestniczącym w homilii parafianom. Zwyczaj ten ma na celu pokazanie służebności i oddania wobec bliźnich. Uroczystości zostają zakończone przeniesieniem Ciała Jezusa Chrystusa do ciemni (kaplicy), w której odbywają się czuwania.
Wielki Piątek

Drugi dzień Triduum Paschalnego stanowi Wielki Piątek, w którym wierni przestrzegają ścisłego postu, a także oddają się chwilom zadumy związanej z męką i śmiercią Chrystusa. Popołudniami sprawowane są nabożeństwa, natomiast Msze Święte nie są odprawiane.Kapłani prowadzący nabożeństwa kładą się krzyżem przed ołtarzami, a ich modlitwa przebiega w całkowitym milczeniu. Kolejnym etapem jest Liturgia Słowa, a następnie wspólna modlitwa. Najważniejszą częścią nabożeństwa jest Adoracja Świętego Krzyża.

Wówczas do świątyni wnoszony jest owinięty tkaniną krzyż, na którym spoczywa Jezus – kapłan odsłania tkaninę, a wierni podchodzą i całują stopy umęczonego Zbawiciela. Na samym końcu Chrystus przenoszony jest do Grobu Bożego i przykrywany białym welonem na wzór całunu. Od tego momentu odbywa się uroczysta adoracja.Msza rozpoczyna się poświęceniem ognia, odbywającym się tuż przed wejściem do kościoła. Procesja z płonącym paschałem wchodzi do świątyni, przy czym wnętrze kościoła jest zupełnie nieoświetlone. Kiedy kapłan dociera do ołtarza zapalają się światła i następuje Liturgia Słowa z wieloma czytaniami, kolejno: Liturgią Chrzcielną - podczas której zebrani w świątyni wyrzekają się grzechów i tym samym się z nich oczyszczają i Liturgią Eucharystyczną - która upamiętnia Ciało i Krew Chrystusa, pełniące rolę pokarmu na życie wieczne.

Tę najważniejszą ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która nierzadko ma swój koniec dopiero przed mszą odbywającą się w Niedzielę Wielkanocną, czyli w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy.

vezel

vezel 2013-03-27

*Miłego wieczoru,pozdrawiam... :))*

dana02

dana02 2013-03-27

Śliczne kwiaty Elu:)
Pozdrawiam, miłego wieczoru oraz wypoczynku nocnego z bajkowymi snami życzę:)

lidia23

lidia23 2013-03-27

od jutra najważniejsze dni..

nemo50

nemo50 2013-03-27

Spokojnych ostatnich dni przedświątecznych .

rycho2

rycho2 2013-03-27

tak zaczyna się czas specjalnego skupienia i zadumy
moc serdeczności, uścisków i całusków ślemy dla Ciebie Elu :)) :))

jaworr

jaworr 2013-03-27

Od jutra świętujemy.....

pyjter1

pyjter1 2013-03-28

ładne zdjęcie i z opisem ...

(komentarze wyłączone)