nazwy gdańskich ulic Kaletnicza (Główne Miasto)

nazwy gdańskich ulic Kaletnicza (Główne Miasto)

Nazwa niemiecka do 1945 r.Beutlergasse
Inne nazwy:
nova platea (1353)
nova platea scilicet bursatorum (1415)
Budelergasse
Tam, gdzie szyto sakiewki
Ulica Kaletnicza, biegnąca od Długiej do Chlebnickiej, jeszcze w połowie XV wieku określana bywała jako Nova platea, ale już w roku 1415 pojawia się w łacińskich zapiskach nazwa dopełniająca w postaci Nova platea scilicel bursatomm, w niemieckich zaś zapiskach brzmi ona „Budler-, a później Beutlergasse". A że łacińskie bursa znaczy tyle, co sakwa, mieszek i kaleta, przypuszczać należy, iż tu właśnie mieściły się w średniowieczu warsztaty wytwórców tych, jakże wówczas niezbędnych, wyrobów kaletniczych.
Używały ich zarówno gdańszczanki, jak i gdańszczanie, których pękate skórzane kalety („kaleta" to wyraz pochodzenia tureckiego!) zwisały przytwierdzone do rzemiennych pasów.
Ta krótka i wąska ulica Głównego Miasta była wówczas i nadal pozostaje jedną z bardziej malowniczych. Od strony Długiej odsłania przed przechodniami monument gotyckiej wieży Bazyliki Mariackiej. Widok doprawdy niepowtarzalny.
Nic więc dziwnego, że chętnie uwieczniana jest przez artystów: malarzy, grafików i mistrzów obiektywu. Podczas drugiej wojny światowej również Kaletnicza podzieliła los niemal wszystkich budowli Głównego Miasta. Zabytkowe kamieniczki legły w gruzach. Zachowały się co najwyżej stare piwnice, w których przed wiekami tutejsi rzemieślnicy składowali surowce
źródło tekstu J.Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni"

dodane na fotoforum: