nazwy gdańskich ulic Korzenna (Stare Miasto)

nazwy gdańskich ulic Korzenna (Stare Miasto)

Nazwa niemiecka do 1945 r.Pfefferstadt
Inne nazwy:
Pfeffergasse (1399)
Brotbrücke ok. 1480 roku
Ziezausche lub Ziessausche Gasse (XVIII w.)Wzmiankowana od 1399 r. jako Pfeffergasse "Pieprzowa", od 1581 r.nazywana Pfefferstadt "Pieprzowe Miasto".
Odcinek ulicy Pfefferstadt, wysunięty w stronę Bastionu Bożego Ciała nosiłę w XVIII w. nazwę Ziezausche (lub Ziessausche) Gasse. Ta nazwa, ukuta prawdopodobnie od czyjegoś nazwiska, wyszła z użycia dopiero ok. 1900 r.
Most nad Kanałem Raduni, położony na drugim krańcu Korzennej, nazywano około 1480 roku Brotbrücke "Most Chlebowy", od znajdujących się tutaj 4 ław chlebowych Starego Miasta.
źródło tekstu https://danzig.at/index.php?id=74,538,0,0,1,0
Nazwa ulicy Korzennej weszła w użycie zbyt dawno, by mogła odnosić się do przypraw korzennych rodem z dalekich Indii. W średniowiecznym Gdańsku znano jednakże pieprz turecki i mieloną paprykę, i być może im to właśnie jedna z piękniejszych ulic Starego Miasta zawdzięcza swoją nazwę.
Korzenne Miasto (Pfepferstadt) było przed wiekami jednym z najbardziej malowniczych rejonów grodu nad Motławą, a właściwie gdy mowa o tej właśnie dzielnicy - należałoby powiedzieć - nad kanałem Raduni. Zdobiące je kamieniczki bardzo wcześnie otrzymały szlachetny, renesansowy wystrój fasad. Urokliwe zaułki, skwery i przedproża, a także bogato zdobione szczyty domów świadczyły o zamożności mieszkańców.
Prowadzący z ulicy Kowalskiej ku obecnej Korzennej most na Raduni był przez wieki tradycyjnym miejscem sprzedaży pieczywa. Niegdyś zdobiły go długie, drewniane ławy, na których staromiejscy piekarze rozkładali wielkie bochny pachnącego chleba, kołacze, i zapewne także gdańskie pierniki, do których wypieku niezbędne były korzenne przyprawy.
Przy ulicy Korzennej 53-55, nie opodal Ratusza Starego Miasta, na połączonych specjalną platformą szczytach kilku przylegających do siebie (nie istniejących już dziś) kamienic, znajdowało się w wieku XVII jedno z najsłynniejszych w tej części Europy obserwatoriów astronomicznych. Jego twórcą i właścicielem był Jan Heweliusz. Obserwatorium to zaszczycili swą obecnością królowie: Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski, którego gdański astronom upamiętnił nadając jego imię konstelacji gwiazd nazwanej Scutum Sobiescianum - „Tarczą Sobieskiego".
źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni"

dodane na fotoforum: