RZYM - ZAMEK ŚW. ANIOŁA

RZYM - ZAMEK ŚW. ANIOŁA

Zamek Anioła – historia

Dzisiejsza twierdza była w swej pierwotnej wersji monumentalnym mauzoleum – grobowcem cesarza Hadriana i jego następców. Wzniesiono je w latach 123-139 r. n.e. Podstawę mauzoleum tworzył kwadrat o boku długim na 89 metrów, na którym osadzono cylindryczną budowlę o średnicy 64 m.
W średniowieczu grobowiec cesarski zamieniono w fortecę, która przez setki lat pozostawała najpotężniejszym punktem obronnym Rzymu. Ten kto posiadał klucze do zamku był faktycznym władcą miasta.
W czasach renesansu, w dolnej części budowli mieściły się więzienia i pomieszczenia gospodarcze, a w górnej luksusowy apartament papieski oraz archiwum i skarbiec Państwa Kościelnego (do dziś można tam zobaczyć duży “papieski” kufer-sejf). Papież Juliusz II, który w zamku chętnie przebywał, zlecił urządzenie w górnej części budynku specjalnej loży błogosławieństw wychodzącej na rzekę i most.
Od IX wieku Zamek Anioła jest połączony z Watykanem murem obronnym, mającym chronić bazylikę i całą dzielnicę Borgo Vaticano. W 1277 roku powstał w nim ukryty korytarz (passetto), który zapewniał papieżom możliwość ucieczki do fortecy. Skorzystał z niego Klemens VII w czasie słynnego “Sacco di Roma” w 1527 roku, kiedy to luterańskie oddziały katolickiego cesarza Karola V zdobyły Rzym.

Po upadku Państw Kościelnego Zamek Anioła przeszedł w ręce Królestwa Italii i stracił swoje dawny militarne przeznaczenie. Wnętrza fortecy zostały udostępnione do zwiedzania.