[37118797]

Nazwa “Brama Floriańska” pochodzi od stojącej w pobliżu Bazyliki św. Floriana. Kościół ten wybudowano w XI wieku, a jego powstanie związane było ze sprowadzeniem relikwii św. Floriana do Polski, będącego patronem m.in. strażaków, hutników i kominiarzy. Święty Florian przestawiany jest w najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z chorągwią i naczyniem z wodą do gaszenia pożarów. Nie inaczej wygląda na Bramie Floriańskiej, gdzie od strony południowej możecie wypatrzyć jego płaskorzeźbę z XVIII wieku.
Od zawsze nad bramą znajdował się orzeł. Obecnie jest to orzeł piastowski z 1882 roku wykonany przez Zygmunta Langmana z projektu Jana Matejki.
Brama w przeszłości pełniła przeróżne funkcje. W XVI wieku zbudowano przy niej miejski arsenał. Potem w bramie znajdowały się stajnie miejskie.


Do trzech razy sztuka, czyli o planach wyburzenia Bramy Floriańskiej

Znaczna część murów została zburzona na początku XIX wieku na mocy decyzji cesarza austriackiego Franciszka II Habsburga. Dzięki staraniom Feliksa Radwańskiego – senatora Wolnego Miasta Krakowa, udało się ocalić jedynie owe mury floriańskie z Barbakanem.

Kilkadziesiąt lat później, w roku 1882 r. ponownie pojawił się pomysł wyburzenia bramy. Tym razem przed zniszczeniem ocalił ją Władysław Czartoryski, który postanowił utworzyć na baszcie rodową kaplicę Czartoryskich. Rada miasta zgodziła się pod jednym warunkiem. Brama ta musiała wyglądać tak samo jak w połowie wieku XVIII. Czartoryski przyjął warunek i prace remontowe zakończyły się kilka lat później.

Po raz trzeci widmo wyburzenia zawisło nad Bramą Floriańską na początku XX wieku, kiedy zaplanowano budowę w tym miejscu linii tramwajowej. Budynek jednak ocalał, gdyż podjęto decyzję o poszerzeniu i pogłębieniu przejazdu pod bramą. I przez kolejne kilkanaście lat pod bramą przejeżdżał wąskotorowy tramwaj, a motorniczy każdorazowo zmuszeni byli składać pantograf, czyli wystający nad dachem odbieracz prądu.

Obecnie wewnątrz bramy znajduje się ołtarz z kopią obrazu Matki Boskiej Piaskowej, a przed Bramą Floriańską mieści się galeria sztuki pod gołym niebem – bardzo chętnie odwiedzana przez turystów!

dodane na fotoforum: