Wielkanoc w Ciechanowcu-

Wielkanoc w Ciechanowcu-

Straż grobowa – honorowa formacja paramilitarna, pełniące wartę w kościele przy Bożym Grobie od Wielkiego Piątku po południu do rezurekcji w Niedzielę wielkanocną.

Obyczaj ten znany jest w Polsce co najmniej od połowy XVII w., jest opisywany w źródłach z XVIII i XIX w. Obyczaj ten, znany w Polsce prawdopodobnie od połowy XVII w., jest opisywany w XVIII-i XIX-wiecznych źródłach. Na przykład w Warszawie za czasów Augusta III straże grobowe składały się z drabantów królowej i oddziałów artylerii konnej, a w innych miastach i miasteczkach - z oddziałów wojskowych różnych rodzajów broni, w paradnych mundurach; w końcu XIX w. w niektórych regionach Wielkopolski w mundurach z elementami orientalnymi (turbany, krzywe szable tureckie) - być może reminiscencje odsieczy wiedeńskiej lub pielgrzymek do Ziemi Świętej, odbywanych przez szlachtę i magnaterię polską od końca XVII w. (w Jerozolimie służby porządkowe pełniła policja świątynna, Turcy - agowie, w strojach narodowych). Wiejskie straże grobowe również przebierały się za wojsko albo występowały w swych własnych mundurach wojskowych, jeśli uczestnicy straży odbyli służbę wojskową. Obyczaj straży grobowych utrwalił się w tradycji polskiej i jest ciągle żywy. Każdego roku warty przy grobach Pańskich zwyczajowo zaciągają strażacy, w mundurach galowych. (...)
https://youtu.be/7zOVJI5ofRY

gadzina

gadzina 2014-04-22

pozdrawiam serdecznie

trawnik

trawnik 2014-04-22

Świetnie opisany zwyczaj, ale ale zaraz, zaraz !!! :)) Czy to znaczy, że wpadłaś do rodzinnych stron ? Na to wygląda !!! :))) Oj, jak fajnie !!!! Miłego spędzenia tu czasu wśród bliskich :))) Pozdrawiam Krysiu serdecznie, choć z dużym brzuchem :))) Teraz będę chyba pościł, aż do Komunii wnuka :)))

ofka63

ofka63 2014-04-22

Pozdrawiam.....

dodaj komentarz

kolejne >