Panorama ze szczytu góry Wdżar - w drodze na Lubań.

Panorama ze szczytu góry Wdżar - w drodze na Lubań.

- wznoszącej się nad Kluszkowcami i przełęczą Snozka. Jest to miejsce szczególne z kilku powodów. Po pierwsze jest to góra powulkaniczna. Po drugie szczyt góry jest doskonałym miejscem widokowym. Przy dobrej pogodzie widać stąd cztery pasma górskie i Parki Narodowe. Od wschodu - Pieniny, od południa Tatry, od zachodu - Babią Górę (Beskid Żywiecki) i od północy Gorce. Ponadto u stóp góry rozciąga się malownicze jezioro Czorsztyńskie z dwoma średniowiecznymi zamkami po obu jego stronach. I wreszcie, po trzecie jest to miejsce, jedno z dwóch w Europie, gdzie występują miejscowe anomalie magnetyczne.

KRAINA ŚPIĄCEGO WULKANU - Góra Wdżar położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. Góra ta powstała w trzeciorzędzie starszym (tzw. paleogenie), czyli wiele milionów lat temu. Cały obszar Pienińskiego Pasa Skałkowego był w tym czasie zalany morzem. Dopiero z końcem starszego trzeciorzędu morze ustąpiło definitywnie i pas skałkowy uległ silnemu fałdowaniu. W tym też czasie nastąpiło wdarcie się z głębi Ziemi w obręb skał osadowych ognisto płynnej magmy, wykorzystującej płaszczyzny przesunięć tektonicznych, która po zakrzepnięciu utworzyła skały andezytowe. Magma trzykrotnie podnosiła się szczelinami w pobliże powierzchni ziemi. Z biegiem czasu erozja zdarła leżące nad skałami andezytowymi warstwy skał osadowych i andezyty pojawiły się na powierzchni.

Skały andezytowe wystepują bardzo rzadko, w całych polskich Karpatach oglądać je można jedynie na górze Wdżar w Kluszkowcach i na górze Bryjarce w Szczawnicy. W głębokim wcięciu kamieniołomu "Snozka" widać pionowo zapadającą żyłę andezytową w kształcie płyty przecinającej ławicę (tzw. "dajkę") skał fliszowych (osadowych). Znaleziony tu andezyt jest skałą krystaliczną magmową, subwulkaniczną, o następującym składzie mineralnym: plagioklaz - andezyt i albit, ambifol, piroksen - augit oraz drobne ilości ortoklazu, ilmenitu, magnetytu i apatytu. We Wdżarze występują andezyty amfibolowe i amfibolowo-augitowe. Andezyt był eksploatowany w Kluszkowcach, jednak od wielu lat tutejszy kamieniołom jest nieczynnym , nie eksploatowanym wyrobiskiem. Na grzbiecie Wdżaru znajduje się andezytowe gołoborze, a na jednej ze skał można rozpoznac lokalną ujemną anomalię magnetyczną. podobna występuje na szczycie Wdżaru. Obie możemy zlokalizować za pomoca kompasu. Po przyłożeniu go do skały, igła magnetyczna wskaże północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna. Nieczyny już kamieniołom jest teraz wspaniałym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej i podziwiania unikalnej budowy geologicznej góry Wdżar.

dodane na fotoforum:

spawacz

spawacz 2012-07-27

świetne

annaaa

annaaa 2012-07-28

piękna panorama...pozdrawiam Anka

marcys1

marcys1 2012-07-28

Zazdroszczę tych widoków.

micha3

micha3 2012-07-28

DZIĘKI ZA OPIS...

bea71

bea71 2012-07-29

przepiękne widoki! Dobrze, że z opisem

layla44

layla44 2012-08-02

Przejeżdżałam tą drogą do Krościenka, ale dopiero z góry widać jaka to piękna okolica. Pozdrawiam:)

dodaj komentarz

kolejne >