Wałbrzych.

Wałbrzych.

Wałbrzych położony jest w centralnej części Sudetów Środkowych, w malowniczej kotlinie nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. To drugie pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska, jednak nie odczuwa się tu atmosfery dużej aglomeracji - głównie za sprawą gór, które ukształtowały jego topografię. Wałbrzych jest bardzo zielonym miastem - lasy, parki i łąki zajmują ponad połowę miejskiej powierzchni. Przyrodniczą atrakcją Wałbrzycha są muflony, zamieszkujące Książański Park Krajobrazowy.
Zielona sceneria stworzona przez naturę służy mieszkańcom i turystom. Każdy spragniony zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki czy szukający wytchnienia w kontakcie z przyrodą i zabytkami znajdzie tu coś dla siebie.

Z zabytkowych atrakcji w Wałbrzychu warto zobaczyć:
•Zamek Książ - jeden z największych zamków Europy, trzeci największy zamek w Polsce (po Wawelu i Malborku);
•Stado Ogierów Książ, w którym można zwiedzać zabytkowe, funkcjonujące do dziś: oryginalne stajnie z 1884r. a także krytą ujeżdżalnię - jedną z najpiękniejszych i najstarszych w Europie;
•Palmiarnię - zbudowaną na wzór cesarskiej palmiarni w Wiedniu;
•Park Wielokulturowy Stara Kopalnia - skansen budownictwa górniczego - unikat w skali europejskiej (obecnie nieczynny z powodu remontu)
•Pałac Czettritzów, obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu;
•Rynek Starego Miasta;
•wałbrzyskie muzeum, a w nim \\\"białe złoto Wałbrzycha\\\" czyli bogatą kolekcję wyrobów wałbrzyskich i dolnośląskich fabryk porcelany. Muzeum prezentuje również interesujące zbiory geologiczne z jedynym w Polsce okazem kopalnego wija - skamieniałości z późnego karbonu;
•ruiny rycerskiej warowni z XIV w. - Nowy Dwór, zlokalizowane na Górze Zamkowej.

Najstarszą budowlą w Wałbrzychu jest maleńki kościółek p.w. Matki Boskiej Bolesnej przy placu Kościelnym. Według legendy tu znajdowało się źródełko wody, wokół którego rozwinęła się najstarsza część osady dającej początek miastu. W tym miejscu zbudowano w 1305 r. kościół, który został gruntownie przebudowany w 1720 r i takim możemy oglądać go do dziś.

Wałbrzych posiadał prawa miejskie już w 1426 r.

Nazwa Wałbrzych, w języku niemieckim Waldenburg, oznacza Leśny Gród.

W Rynku do roku 1857 stał drewniany niewielki ratusz. W pobliżu wylotu dzisiejszej ul. Kościuszki stał pręgierz – czyli słup - miejsce publicznej kary.

Stary Zdrój - obecna dzielnica Wałbrzycha, była kiedyś uzdrowiskiem bogatym w źródła wód mineralnych.

Zamek Książ dosłownie stoi na skale, ogromna budowla nie posiada fundamentów.

W Wałbrzychu na Górze Zamkowej znajdują się ruiny zamku rycerskiego Nowy Dwór, wbudowanego przez księcia Bolka I Świdnickiego, budowniczego Zamku Książ i Grodno.

Muzeum Przemysłu i Techniki przy ul. Wysockiego 28, mieści się w zabudowaniach prawdziwej kopalni węgla kamiennego.

Wałbrzych dzięki swojemu położeniu, wśród lasów i gór, jest jednym z najbardziej „zielonych” miast w Polsce. W obrębie miasta położonych jest 7 parków miejskich oraz liczne tereny leśne.

W Wałbrzychu, jako jedynym tej wielkości mieście w Polsce, występuje największe zagęszczenie znakowanych szlaków turystycznych. Ich długość wynosi ponad 52 km.

Najwyżej położony punkt Wałbrzycha to góra Borowa - 853 m n.p.m.

Najniżej położony punkt Wałbrzycha to cis Bolko rosnący w Dolinie Pełcznicy - 315 m n.p.m.

jola09

jola09 2014-09-08

CIEKAWA FOTKA

sonyh50

sonyh50 2014-10-08

Fantastyczne ujęcie-podoba mi się.Pozdrawiam

lusi55

lusi55 2014-10-09

Piękne ujęcie i pełna wiedza, świetna i ciekawa całość :)
pozdrawiam L:)

annaorz

annaorz 2015-07-24

piękne miejsce...pozdrawiam

dodaj komentarz

kolejne >