Maroko

Maroko

Maroko - transport i poruszanie się na własną rękę.
Jak i czym poruszać się po Maroku na własną rękę? Kraj taki jak Maroko, będąc popularną egzotyczną destynacją zachęca do odwiedzin coraz większe rzesze turystów, którzy coraz częściej decydują się na eksplorację kraju na własną rękę - bez pomocy biur podróży. Planującym samodzielną wyprawę podpowiadamy jak i czym poruszać się po Maroku.

Wybierając się do Maroka, czy to na własną rękę, czy z biurem podróży, jeśli chcemy tak naprawdę odkryć ten piękny kraj, powinniśmy zwiedzić go korzystając z dostępnych środków komunikacji. Podpowiadamy, jakie środki transportu są dostępne w Maroku i jaki sposób poruszać się na własną rękę.

Autobusy
W Maroku sieć połączeń drogowych, w porównaniu do innych środków komunikacji, jest najlepiej rozwinięta. W każdym większym mieście znajduje się duży dworzec autobusowy, gdzie już przy wejściu czekają na nas naganiacze wykrzykując nazwy miejscowości, ze znalezieniem odpowiedniej linii nie ma więc żadnego problemu. Autobusami dotrzemy do większości miast i interesujących atrakcji. W kraju istnieją dwa typy przewoźników: posiadający osobne dworce państwowy CTM, spokrewniony z Eurolines i konkurencyjny Supratur oraz liczne grono przewoźników prywatnych. O ile pierwszy rodzaj autobusów przoduje zdecydowanie w komforcie i szybkości jazdy - flota jest klimatyzowana i wyposażona w telewizory, to wybór lokalnych przewoźników gwarantuje bezpośrednie spotkanie z kulturą i poznanie prawdziwego, codziennego życia Marokańczyków. Powodem takiej różnicy jest cena za bilet, która w państwowej firmie jest o kilkadziesiąt procent wyższa - z tego powodu luksusowymi autobusami podróżują zazwyczaj w większości zagraniczni turyści.Wybierając tańszą opcję trzeba przygotować się na niekiedy kilkugodzinne oczekiwanie na dworcu - autobusy odjeżdżają pełne, upał, ścisk i niewygodę ale i też niezapomniane przygody! Jeszcze przed odjazdem na pokład wchodzą obwoźni sprzedawcy oferując mydło i powidło - poczynając na słodyczach, krzyżówkach i chusteczkach do nosa, a kończąc na podręcznym wydaniu Koranu. Wystrojeni w garnitury mężczyźni recytują z pamięci reklamy leków na wszelkie dolegliwości prezentując telezakupy w wydaniu na żywo. Pomiędzy sprzedawcami biegają dzieci oferujące butelki wody, która- na co trzeba szczególnie uważać, pochodzi najczęściej z kranu. Gdy autobus zapełni się, naganiacz będący również pomocnikiem kierowcy wyprowadza wóz z zatłoczonego dworca dając sygnały ostrzegawcze uderzając dłonią w jego boki, po czym wskakuje w biegu do środka.

Taksówki
Konkurencją dla autobusów są szybsze ale i też droższe grand-taxis. Samochody te - zazwyczaj stare mercedesy z podwójnym siedzeniem dla pasażera z przodu jeżdżą również na trasach, na których nie mamy alternatywnej opcji podróży. Po zebraniu kompletu pasażerów (6 osób plus kierowca) kursują na wyznaczonej trasie po wynegocjowanej uprzednio cenie. W miastach za to skorzystać możemy z petit-taxi. Przed trzaśnięciem drzwiami należy dokładnie ustalić opłatę za przejazd aby uchronić się od niemiłych niespodzianek i naciągaczy.

Autostop
Autostop nie jest w Maroku zbyt popularny, najłatwiej można złapać okazję na południu, choć i tam musimy przygotować się na długie oczekiwanie na poboczu. Wciąż nie za wiele jest prywatnych aut, a i te zwykle wyruszają w trasę pełne. Odważnych autostopowiczów przy odrobinie szczęścia może czekać przejażdżka na traktorze lub wózku ciągniętym przez osła. Czasami można także liczyć na pomoc innych turystów, poruszających się wynajętymi samochodami.

Wypożyczenie samochodu
W większych miastach bez problemu znajdziemy wypożyczalnie samochodów, gdzie za niewielkie pieniądze można wynająć auto. Przed decyzją warto odwiedzić konkurencję i porównać ceny. Niektóre, choć nie wszystkie firmy pobierają kaucje, natomiast praktycznie nie opłaca się oddawać auta w innym miejscu, niż je wypożyczono. Plusem takiej decyzji jest swoboda i komfort podróżowania, jednak wybór takiego środka transportu odcina nas od współistnienia w podróży z lokalnymi mieszkańcami, a ruch w miastach odbywa się zgodnie z prawem silniejszego wśród ogłuszającego dźwięku klaksonów.

Pociągi
Sieć kolejowa pokrywa jedynie północno-zachodnią część kraju. Cena biletów jest porównywalna lub nieco wyższa od biletu na autobus państwowej firmy na tej samej trasie, natomiast czas dojazdu zdecydowanie się skraca.

Na rowerze
Wiele miejscowości w pobliżu atrakcji turystycznych oferuje wypożyczenie rowerów. Zwiedzanie okolicy na dwóch kółkach jest idealnym wyborem dla aktywnych turystów. Wycieczka rowerem do wąwozu Toudra czy Dades pozostawia niezapomniane wrażenia. Warto jednak wiedzieć, że często wypożyczany sprzęt nie jest najlepszej jakości. Należy sprawdzić hamulce i, jeśli to możliwe, poprosić o pompkę w razie przebicia opony.

Na wielbłądzie
Najlepszym środkiem transportu na zwiedzanie słynnych złotych wydm Erg Chebbi jest wielbłąd. Ci, którzy marzą o kilkudniowej karawanie powinni jednak najpierw spróbować krótszych tras - jazda na grzbiecie dromadera nie należy bowiem do najprzyjemniejszych, twarde siodła wbijają się w ciało, a szorstka sierść zwierząt drapie łydki. Jeśli chcemy jednak wybrać się do berberyjskiej oazy i spędzić niezapomnianą noc na pustyni w autentycznym namiocie nomadów, wielbłąd jest jedynym dostępnym środkiem transportu.

Piesze wycieczki
Maroko jest krajem górzystym, słynne z uprawy haszyszu góry Rif na północy, czy przecinający kraj w poprzek Atlas Wysoki oferują niezwykle ciekawe trasy zarówno dla amatorów pieszych wycieczek jak i profesjonalnych alpinistów. Wycieczki można zorganizować samemu lub wynająć lokalnego przewodnika. Noclegi znajdziemy w schroniskach lub własnym namiocie.

Na rękach :)
Wrzynające się w masyw Wysokiego Atlasu imponujące wapienne ściany wąwozu Todra są jednym z najciekawszych miejsc wspinaczkowych w Afryce Północnej. Mekka wspinaczy przyciąga amatorów sportu z całego kraju, a wspinaczka w egzotycznej okolicy otwiera wspaniałe widoki na dolinę z lotu ptaka.

Sposobów podróżowania po Maroku jest wiele - wiedząc już jak pozostaje tylko zdecydować - kiedy?