17 gnieźnieński nóż słowiański zdj.2

17 gnieźnieński nóż słowiański zdj.2

Ostrze jest wynikiem długotrwałej pracy nad baaaardzo starym kuchennym tasakiem pochodzącym z takiego magicznego źródła zwanego "wykopkami". Szacuję, że ten (strychowy oczywiście) wykopek miał przynajmniej I wiek. Stali nie było widać spod rdzy. Dopiero po długotrwałym namoczeniu w odpowiednich wywarach, potem po całym dniu pracy ze szlifierką i papierami ściernymi udało mi się uzyskać taki efekt jak widać (to jeden z trzech noży które z tego tasaka powstaną). Niektóre wżery zostawiłem świadomie, aby dodawały historyczności.

Co do rękojeści to sprawa jest oczywista - czarny dąb. Aby dąb stał się tak czarny jak te fragmenty to musi sobie poleżeć w wodzie albo w mokrym torfie trochę wieków.

Natomiast pochwa powstała ze starej skóry, która też pamieta przynajmniej II WŚ, a najprawdopodobniej to pamięta i I WŚ. Kiedyś ten płat skóry był jakąś membraną, albo plakatem, trudno powiedzieć mi do czego służył. Ale na pewno wiem do czego teraz posłuży ;D
Skóra ta była tak sucha, że pękała przy zgięciach. Musiałem ją solidnie, kilkukrotnie natłuścić, aby odzyskała żywot. Ale się udało.

No i tak z takich historycznych artefaktów nie nadających się w sumie do niczego stworzyłem taką oto rekonstrukcję słowiańskiego noża z Gniezna. Oczywiście musiałem dodać trochę współczesnych materiałów takich jak nity, dratwa oraz poroże łosia.