jaszczurka

jaszczurka

Pato spotkał paskudkę przy drodze i przyniósł do domu myśląc ze to kameleon. Zrobiłam fotkę i odniosłam bidulkę na łąkę.

puska83

puska83 2010-06-08

no fakt, nie była najładniejsza :)

mirmar

mirmar 2010-06-08

Nie przypominam sobie nazwy tego zwierzęcia, ale jako ciekawostkę podam, że w sytuacjach zagrożenia strzyka krwią z oczu. To nie jest wymysł fantazji. W chwili wolnego czasu ustalę nazwę systemową tego stworzonka. W tych rejonach wystepuje jadowita hyloderma meksykańska (jedyna jadowita jaszczurka) i kilka innych. Ta ze zdjęcia nie jest groźna.
Pozdrawiam M

mexico

mexico 2010-06-09

Na wikipedii znalazlam ja, Texas Horned Lizard (Phrynosoma cornutum). Na szczescie nie strzykala krwia.

mirmar

mirmar 2010-06-09

Tereny występowania i biotop
Phrynosoma cornutum jest rodzimą jaszczurką zachodnich stanów USA, od Kansas do północnego Meksyku i od Arizony do Luisiany. Ta teksańska jaszczurka rogata została sprowadzona w ramach handlu zwierzętami na zachodnie tereny Missouri i Arkansas podobnie jak do północnej Karoliny i na Florydę. P.cornutum zasiedla przeważnie piaszczyste tereny i wydmy gdzie z łatwością może się zagrzebywać. Spotykana jest również na terenach trawiastych i preriach. Najczęściej można je spotkać w pobliży kolonii mrówek żniwiarek.


Wygląd
est to jeden z największych gatunków z rodziny Phrynosomatidae i dorasta nawet do 18cm. Charakterystyczna cechą tego gatunku są dwa duże rogi umiejscowione z tyłu głowy. Oprócz tych dwóch po bokach głowy występują mniejsze kolce (zmniejszające się w stronę pyska). Również na grzbiecie znajdują się dość pokaźne w porównaniu z innymi gatunkami kolce. Wzdłuż boków ciała biegną podwójne rzędy przekształconych w kolce łusek. Ubarwienie jest...

mirmar

mirmar 2010-06-09

W razie zagrożenia gatunek ten może prysnąć strużką krwi w oczy lub pysk drapieżnika chociaż ta technika wykorzystywana jest w ostateczności – częściej zagrożony osobnik zagrzebuje się w piasku, zastyga w bezruchu bądź nadyma.

Okres hibernacji przypada od późnego lata do późnej wiosny. Cały proces jest dość podobny do zagrzebywania się tych jaszczurek w piasku w najgorętszej porze dnia z tą różnicą, że podczas hibernacji spowalnia się metabolizm tych gadów co umożliwia obycie się bez pokarmu i wody przez bardzo długi czas. Po okresie spoczynku rozpoczyna się okres godowy.

wg
http://terrarystyka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=57

dodaj komentarz

kolejne >