Gwarkowa Perć - Góry Opawskie

Gwarkowa Perć - Góry Opawskie

Gwarkowa Perć - położona w niewielkiej odległości od Pokrzywnej. Kamieniołom ten został otwarty w 1820 r., a już 2 lata później było tak mało nabywców na łupek, że jego wydobycie wstrzymano, najprawdopodobniej wskutek konkurencji z Austrii.

W późniejszych latach prace wydobywcze wznowiono i prowadzono je z przerwami do 1939 r. Atrakcją tego miejsca jest przewieszona przez jedną ze ścian wąska 35-stopniowa metalowa drabinka. W sąsiedztwie kamieniołomu znajduje się również sztolnia, w której być może poszukiwano złota lub kamieni szlachetnych.

Strome ściany Gwarkowej Perci porastają zbiorowiska naskalne, w których występuje wiele gatunków paproci. Najciekawszą z nich jest objęta ścisłą ochroną paprotka zwyczajna.

W łupkach tych znajdują się miejscami większe nagromadzenia uranu, stąd też w latach 50. i 60. na stokach Biskupiej Kopy znajdowała się, owiana wielką tajemnicą, odkrywkowa kopalnia uranu. Być może kopalnia ta istniała już w czasie II wojny światowej, a pochodzący z niej uran był używany przez III Rzeszę w ściśle tajnych badaniach nad produkcją bomby atomowej.