Łącza -wieża obserwacyjna

Łącza -wieża obserwacyjna

Podania głoszą, jakoby wieś pierwotnie leżała w południowo-zachodniej części lasów wokół obecnej wsi w miejscu zwanym potem „łyżkownią” od isniejącej tu w XIX wieku fabryki łyżek.

Nazwa miejscowości Łącza przez wieki ulegała zmianom. W 1361 roku zwano ją Laćna. W 1376 roku Łącza jako Latscha została założona na prawie niemieckim. W rejestrze świętopietrza w 1447 roku wioska ta wymieniona jest pod nazwą Ladscha, płacąca wówczas 4 grosze piotrowe. Była wtedy najmniejszą z wszystkich okolicznych parafii. Następnie w 1476 roku pisano Laćno, w 1534 roku - Laczno, w 1538 roku - Ladsy lub Lase, w 1578 roku - Latscha, w 1679 roku - Laczo, w 1687 roku - Lacza, w 1853 roku - Latscha, w 1855 roku - Latsche. Dalej od 1871 roku pisano Lacze, od 1887 roku - Latsche, od 1895 roku - Latscha. Od 1936 roku zmieniono nazwę na Foehrengrund. Po wojnie od 1945 roku pisano Lacza, a od 1959 roku - Łącza. Johannes Chrząszcz uważa, że nazwa Latscha pochodzi od słowa ład, porządek albo ładny, piękny. Stąd mówiło się "piękna wioska" lub używano wyrażenia "kościół ladecki" albo "procesja ladecka". Według Emila Czmoka nazwa Latscha pochodzi od słowa łąka (źródlane łąki).

Lacno (często pisano Lanzow) to stary ród na opolsko - raciborskim i oświęcimskim terenie, który przyjął nazwisko od osady "Laća" (niem. Latscha), położonej 10 km na zachód od Gliwic, gdzie ród się osiedlił. Do najstarszych znanych nam przedstawicieli rodu należy Hanek z Laćna - wzmiankowany w 1361 roku. Pan Laćno i pani Laćno znani są ze sporu z panem Nideckym, który się toczy w 1476 roku przed sądem oświęcińskim. W 1487 roku w dokumentach wydanych w Raciborzu figuruje zmarły Maciej Laćno, właściciel Adamowic. Adamowice przypadły księciu Januszowi Opawskiemu, a ten oddał je Stanisławowi Velecowi. W Opolu występuje Zygmunt Laćno (1504, 1520, 1527r.) W Raciborzu wzmiankowany jest w 1479 roku Maciej Laćno z Czrenice. Zygmunt Laćno kupił w 1523 roku Ligotę koło Gliwic. Laczno (1524r.) pochodziło zapewnie ze starego śląskiego rodu rycerskiego, wywodzącego się z podgliwickiej Łączy, a osiadłego na terenie Księstwa Opolsko - Raciborskiego i Oświęcimskiego. Jego związek z korporacją altarzystów gliwickich przyjmujemy jedynie w związku z tym, że "Herr Laczno" otrzymał w 1534 roku od mieszczanina gliwickiego Szymona Scheustera 1 floren i 6 groszy z należącego doń grodu na terenie miasta. Równie dobrze może tu jednak chodzić o Zygmunta Laczno, który w 1523 roku został właścicielem podgliwickiej Ligoty. W roku 1538 pojawia się Mikołaj Koczenski na Rudnie jako właściciel Lasy (Latschy). On odstąpił swoje posiadłości Michałowi Nawojowi i otrzymał za to władzę sądowniczą w Rudnie. Od 1578 roku właścicielem Łaczy jest Caspar Ozarowski. Od około 1700 roku Latscha dostała się we władanie protestanckiej rodziny Trachów z Brzezia jako część majątku Sośnicowic i odtąd ma tych samych właścicieli co Sośnicowice.

Wioska leży na terenie okalającym przez lasy, które obfitują w tereny atrakcyjne przyrodniczo, bogate w florę i faunę. W ramach waloryzacji środowiska przyrodniczego Nadleśnictwo Rudziniec wybudowało na tym terenie ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z przyrodniczym opisem umieszczonym na tablicach informacyjnych oraz możliwością korzystania z punktu widokowego urządzonego na wieży przeciwpożarowej o wysokości 36 m. Należy wspomnieć, że jest to teren po wielkim pożarze jaki spustoszył teren leśny w 1992 roku, ale w chwili obecnej jest "odbudowywany” – 2900 ha.