[36194956]

https://ochronakulika.pl/opis-gatunku ..Ptaki powracają z zimowisk w grupach, w marcu lub kwietniu. Wówczas łączą się w pary i zajmują terytoria lęgowe. Toki odbywają się w powietrzu i na ziemi, ptaki wykonują w ich czasie charakterystyczne loty. Kulik wielki gnieździ się często w niewielkich skupieniach po kilka par, często w sąsiedztwie czajek, rycyków , krwawodziobów i kszyków.

Gniazdo to płytki dołek wygrzebany w darni. Samica w okresie od połowy kwietnia do początku maja, składa 4 jaja, które dzięki maskującemu ubarwieniu, są słabo widoczne i na zmianę z samcem wysiaduje je przez około 26 dni.

Pisklęta są zagniazdownikami, co oznacza, że od razu po wykluciu są w stanie podążać za rodzicami. W pierwszych dniach są przez nich ogrzewane, ale niedługo potem są w stanie same sobie radzić. Jednak na tym etapie życia czyha na nie wiele niebezpieczeństw.



Pokarm

Kulik wielki odżywia się przede wszystkim bezkręgowcami: dżdżownicami, owadami, pająkami, ale może także polować na drobne kręgowce i podjadać owoce i nasiona. Długim dziobem może zbierać ofiary z powierzchni roślin, ale także wyszukiwać je w ziemi, czy wyciągać spod wody.

maria10

maria10 2020-10-08

..... ma niesamowicie długi dziób ....:))))

halka

halka 2020-10-09

Wspaniały ma dziób .

ricky

ricky 2020-10-09

Da sobie radę, dzióbek ma długi, sięgnie po pokarm...świetnie zaprezentowany !

janikra

janikra 2020-10-09

Dzięki za ptasie wieści.

styna48

styna48 2020-10-09

Dziobas długi i bardzo pomocny jak się wydaje.

dodaj komentarz

kolejne >