Szarość ...

Szarość ...

Kiedy odchodził tak zwany socjalizm wszyscy marzyli o wyjściu z szarości.

https://youtu.be/G-eU_-fdbZw

Jednak (prawie) nikt nie pomyślał o szczegółach, drobiazgach, które teraz stanowią o poziomie życia. W 1989 roku transport był słabo rozwinięty i można było przyjąć dowolny model transportu w kraju. Postanowiono bezmyślnie i bez dyskusji o wadach i zaletach systemu, wprowadzić system niemiecki. Miało być tak dobrze jak u naszych nowych przyjaciół Niemców. Znano już wtedy wady tego modelu, jednak strach przed tym, że ruski wróci przesądził. Niemcy wprowadzali pociągi wożące tiry w poprzek kraju, my nie. Można było rozwinąć kolej, żeglugę śródlądową, ale to było niemodne (choć ekologiczne), nienowoczesne.

Podobnie, lub jeszcze gorzej było z ... wodą mineralną. Do "końca komuny" nikt nie znał u nas butelek plastikowych PET. Nagle pod pozorem unowocześniania powstały masowo fabryki tych butelek, oraz te gdzie je napełniano wodą i innymi płynami. Korzyści były dwie : maszyny do produkcji i napełniania tych butelek wyklęte u Niemców i w innych zachodnich krajach przez ekologów można było po likwidacji we własnym kraju sprzedać z zyskiem do Polski, Janusze i Grażyny którzy byli dotąd biedni i ciemni mogli dzięki zakupie tych maszyn się wzbogacić i utworzyć, tak wtedy pożądaną klasę średnią (a w każdym razie jej zalążek).

A wystarczyło zakazać wtedy butelek plastikowych, rozwijać produkcję i napełnianie butelek szklanych i Polska byłaby dziś jednym z najbardziej postępowych krajów w tej dziedzinie. Podobnych błędów zrobiono setki, a wystarczyło pomyśleć. Nic wtedy nie kosztowało wybranie drogi ekologicznej.

Teraz zostało tylko mówienie (nielicznym) - "a nie mówiłem" i zastanawianie się, jak to odkręcić.PS Muzyka + obraz + tekst stanowią całość.

PSS Mało kto wie, że opera to była forma sztuki interdyscyplinarnej, i myślenie że coś multimedialnego jest nowością jest błędem. Już wtedy łączono muzykę, treść i obraz w jedno dzieło.

PSSS Oldboy przeprasza zanudzonych - czyta kto chce - nie ma obowiązku

gepi12

gepi12 2019-06-25

"MARNOŚĆ NAD MARNOŚCIAMI"- SZAROŚĆ NAD SZAROŚCIAMI, ALE NAJWAŻNIEJSZY SPOKÓJ I POKÓJ MIĘDZY NARODAMI!

kedil

kedil 2019-06-25

Drogi postępu są nie zbadane.Przykładem niech będzie dynamit Nobla.
Monochromatyczne fotki do dziś mają się dobrze.

mpmp13

mpmp13 2019-06-25

Witaj.Ja chętnie czytam . Uważam,że wiele towarów powinno być transportowane pociągami . Czyli nie mylę się. Utwierdziłeś mnie w swoim opisie. Potężne TIR-y z chemilkaliami powinny zniknąć z naszych dróg .

oya04

oya04 2019-06-25

Czytam :)

ewjo66

ewjo66 2019-06-25

być może trochę zboczę z toru myślowego, ale powiem tak...nasz naród a raczej władza na przestrzeni lat nie potrafiła - dziś tym bardziej - czerpać nauki z dobrych przykładów i rozwiązań innych krajów...
a szkoda... nie doczekam się mądrej władzy, która nie będzie podgarniała pod siebie, tylko robiła wszystko aby ludziom było dobrze...nie o to chodzi, że narzekam, ale jak patrzę na dzisiejsze rozdwanictwo typu 500+ to mnie skręca....pracuję w środowisku, które ma z tym *tematem* po drodze...więc widzę co się przez to dzieje...młodzi ludzie nie mają zamiaru wziąć się za pracę, bo państwo da...a i już zaczyna rosnąć kolejne pokolenie, które zacznie wyciągać łapy, bo ma wzorzec rodziców dostających...pracuję już 34 lata i jak się okazuje z moimi zarobkami będę miała niewiele większą emeryturę jak nieroby, które dostaną emeryturę *obywatelską*...

ewjo66

ewjo66 2019-06-25

a"propos butelek i tematu picia....pamiętam sturatory z wodą *gruźliczanką* i sokiem malinowym...szklaneczki były płukane a raczej osikane cienkim strumykiem wody z hydrantu i jakoś ludzie żyli :-)
dzisiaj toniemy w plastikach...butelka na butelce pogania butelkę...

asiao

asiao 2019-06-26

Świetnie uchwycony ruch na tle statycznosci, gratuluję fotki! :)
Co do reszty, dziś za gorąco żeby tyle pisać :)

davie

davie 2019-06-26

Dobre zestawienie pędzącego samochodu ze stojącym
w tle budynkiem. Świetny pomysł na dynamiczny kadr.
/ Moja babcia po mleko chodziła do mleczarni z bańką./

depka

depka 2019-06-26

Przeczytałam;)
Obiema łapkami się podpisuję..
ale taka niemoc mnie ogarnia ..czy coś się zmieni ?

niweedi

niweedi 2019-07-15

Znudzona nie jestem, wręcz przeciwnie - bardzo zainteresowana :) Olboy-owe teksty są jednymi z najciekawszych.

mever

mever 2019-07-17

Nie kochałem poprzedniego systemu. Dlatego cieszyłem się ze zmian. Do głosu doszli Wybitni Teoretycy na spółkę z Wielkimi Entuzjastami i poprowadzili kraj w świetlaną przyszłość... Z biegiem lat, z upływem czasu entuzjazm jakby przygasł, wybitne teorie obaliło życie i tylko nocnik w którym trzymamy rękę coś przypomina...

elawiech

elawiech 2019-07-29

A może zwyczajnie życie powinno mieć wszystkie kolory, szary też. Jak coś się robi na siłę to wychodzi jak piszesz, jak zwykle ....

dodaj komentarz

kolejne >