****

****

2008: "Pan Tadeusz Jazz czyli krajobraz po bitwie. Historia polskiego jazzu z lat 1945-1959 w sześciu księgach wierszem"
Cóż skłoniło Marka Gaszyńskiego, dziennikarza kojarzonego przede wszystkim z erą polskiego popu, zwanego bigbitem, tekściarza Czerwonych Gitar i Czesława Niemena, by napisać wierszem, nawiązującym do polskiej narodowej epopei, historię początków powojennej historii polskiego jazzu? Chyba przede wszystkim to, że właśnie jazz był jego pierwszą miłością, a dla pierwszych miłości pisze się wiersze. Poza tym, jest to historia pełna najrozmaitszych dramatycznych zwrotów akcji, wymagająca epickiego opisu licznych kontekstów - politycznych, społecznych, obyczajowych.
Gaszyński napisał tę historię, wzorując się bardziej lub mniej ściśle na dziele Mickiewicza. Bohater, Tadeusz Jazz, to młody polski jazzman, który w 1946 przyjeżdża do Polski z Londynu. Później przeważają jednak inni bohaterowie - autentyczni, od Tyrmanda po Komedę. Jest to w niemałym stopniu kronika towarzyska tamtych lat, co może interesować nie tylko miłośników jazzu, ale po prostu miłośników literatury wspomnieniowej. Książkę uzupełnia kalendarium polskiego jazzu z lat 1945–1959, które obejmuje akcja.

2008: "Człowiek do wynajęcia. Wyspa" - powieść
Książka składa się ona z dwóch krótkich powieści sensacyjno-szpiegowskich, które łączy postać tajemniczego głównego bohatera, będącego agentem tajnych służb. Akcja tych utworów dzieje się niemal na wszystkich kontynentach, na przestrzeni 50 lat, między rokiem 1958 a czasami współczesnymi.

(komentarze wyłączone)