Bagno

Bagno

Dom zakonny i seminarium duchowne Salwatorian (dawny pałac). informacje o Pałacu za stroną www.dolny.slask.org.pl: Rezydencja śląskich rodów szlacheckich w Bagnie koło Obornik Śląskich powstała na początku XVIII stulecia – jak podają przekazy – na korzeniu XIII-wiecznej warowni księcia Konrada II, słynącej z niemoralnego prowadzenia się jej mieszkańców i zniszczonej podczas wojny trzydziestoletniej. Najstarsza, barokowa część obecnego pałacu zbudowana została przez hr. Henryka Leopolda von Seher-Thos i jego żonę Joannę Fryderykę von Wentzky. Owa posiadłość w ciągu pierwszych dwóch wieków istnienia co najmniej 9-krotnie zmieniała właścicieli, aż do roku 1905, kiedy za kwotę ok. 1,5 miliona marek kupił ją wrocławski przemysłowiec i browarnik Georg Kissling. Siedem lat później Kissling wraz z rodziną przeniósł się z Wrocławia do Bagna, co poprzedzone było odrestaurowaniem wnętrz starego gmachu i budową drugiego, neobarokowego skrzydła pałacowego, zwanego dzisiaj “Nowym Zamkiem”. Po śmierci dziedzica w kwietniu 1922 lokalnymi dobrami zarządzał syn Conrad Kissling, który pięć lat później z powodów ekonomicznych sprzedał Bagno wraz z pałacem, zatrzymując jedynie wzgórze Kaltenhausen, gdzie wystawił rodzinne mauzoleum. Majątek Kisslingów przeszedł na stan Śląskiego Towarzystwa Kredytowo-Ziemskiego z siedzibą we Wrocławiu, by za jego pośrednictwem w 1930 roku trafić w ręce Zgromadzenia Salwatorian szukających odpowiedniego zaplecza w celu utworzenia domu formacyjnego. Do 1940 zakonnicy zdążyli urządzić w pałacu studium filozoficzno-teologiczne, a następnie nowicjat, na czas wojny zmuszeni byli jednak opuścić budynek klasztorny, w którym władze zorganizowały tzw. Umsiedlungslager, czyli obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów z Jugosławii, Łodzi i Warszawy. W roku 1945 obiekt przejęli Salwatorianie prowincji polskiej i użytkują go do dziś. XIV Polonijny Plener Malarski w Bagnie koło Obornik Śląskich 2011

rwoy48

rwoy48 2012-07-01

Kuratorem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego był, jak co roku, Jerzy Tandecki z Wrocławia. Od wielu lat zaangażowany w działalność promującą ciekawych artystów i prezentujący ich twórczość. Organizator wielu międzynarodowych plenerów malarskich, m.in. we Lwowie, Karpaczu, Miastku i Obornikach Śląskich.

Drugim kuratorem i współpracownikiem, przy realizacji plenerów w Obornikach Śląskich i Bagnie, był Zdzisław Skorek. Naturalnie w organizację pleneru jest zaangażowanych wielu miejscowych przedstawicieli, nie sposób tu wymienić wszystkich.

dodaj komentarz

kolejne >