[9733702]

30.04.2010 to kolejna niezwykle istotna data w historii Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. Szczególna
z dwóch powodów: uroczystości pożegnania kolejnego rocznika absolwentów oraz posadzenia dębu upamiętniającego ppor. Kazimierza Pstrągowskiego, jedną z ofiar tragedii katyńskiej sprzed 70-ciu lat. Posadzenie tego roślinnego symbolu siły, szlachetności i sławy nabrało w kontekście niedawnej smoleńskiej katastrofy lotniczej szczególnego charakteru, bowiem to właśnie tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński był patronem honorowym Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń … ocalić od zapomnienia”.

Uroczystości swoim przybyciem, autorytetem uświetniło wielu gości, między innymi:

-Ambasador Republiki Argentyńskiej Jego Ekscelencja Gerardo Manuel Biritos wraz z delegacją

-Władze samorządowe powiatu sierpeckiego

-Rodzina porucznika Kazimierza Pstrągowskiego, zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940r

-Ks.dziekan Andrzej Więckowski

-Organizacje związkowe, społeczne, samorządowe

-Dyrektorzy szkół, placówek oświatowych

-Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

-Rzecznik Powiatowej komendy policji w Sierpcu

-Liczne grono rady pedagogicznej i pracowników Zespołu Szkół nr1 oraz absolwenci rocznika 2010

Zaproszeni dostojni goście, grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni, młodzież - absolwenci
i delegacje uczniów młodszych klas punktualnie o godzinie 12.00 zgromadzili się przed frontem szkoły, gdzie odbyła się pierwsza część uroczystości – posadzenie dębu, które stało się wspólnym udziałem dyrektora Zespołu Szkół nr 1 Wiesława Andrzeja Czarcińskiego, Ambasadora Pana Gerardo Manuel Biritos, przedstawicieli rodziny porucznika K. Pstrągowskiego i absolwentów rocznika 2010. Plenerową część zakończyło złożenie przez dyrekcję szkoły i przedstawicieli Republiki Argentyńskiej wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Osadnictwo Polskie w Argentynie”.

Następnie, już na sali gimnastycznej, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 Rajmund Mazurowski, będący kuzynem tragicznie zmarłego ppor. K.Pstrągowskiego, przywołał sylwetkę swojego wuja, nawiązując między innymi do jego ostatniego, zachowanego w oryginale listu do najbliższych. Słów szczególnie przejmujących w kontekście tego, co już wkrótce stało się z polskimi oficerami. Jego wspomnieniowej refleksji towarzyszyła krótka prezentacja multimedialna, a zwieńczyły utwory poetyckie – „Katyń” J.Kaczmarskiego i „Guziki” Z. Herberta.

Po tym wystąpieniu głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół nr 1, który jeszcze raz serdecznie powitał wszystkich przybyłych. Szczególnie ciepłe słowa (po hiszpańsku) skierował do ambasadora Republiki Argentyńskiej, który po raz pierwszy gościł w szkole. Otrzymał on tytuł honorowego członka rady pedagogicznej, a wraz z nim pamiątkowy suwenir. Było to przejście do drugiej części uroczystości – pożegnania absolwentów.

Ciepłe słowa do tegorocznych absolwentów skierowali dyrektor W.A.Czarciński i ambasador republiki argentyńskiej Jego Ekscelencja Gerardo Manuel Biritos, którzy wręczyli też nagrody wyróżniającym się uczniom, między innymi najbardziej prestiżowe dyplomy Ambasadora Republiki Argentyńskiej dla najlepszych tegorocznych maturzystów. W tym roku odebrały je trzy panie: Paulina Linka (najwyższa średnia), Anna Prucheńska i Małgorzata Manista. W przypadku Pauliny wyróżnieniu towarzyszyła dodatkowa, także już tradycyjnie fundowana przez Fundację Argentyńską nagroda – laptop. Nagrodzonych oczywiście było znacznie więcej osób – za naukę, różnorodne formy reprezentowania szkoły, działalność społeczną, osiągnięcia sportowe. Nie zapomniano oczywiście także o rodzicach wyróżniających się absolwentów, na których ręce dyrektor przekazał listy pochwalne. Każdy miał w tym dniu swoją chwilę, gdyż świadectwa ukończenia szkoły wszystkim absolwentom wręczono na sali.

Uroczystość zwieńczyły okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości, uczniowskie słowa pożegnań wplecione w krótką część artystyczną.