Halo! Tu Gdańsk!  :-)

Halo! Tu Gdańsk! :-)

Ulica Szafarnia - widok w kier. wyspy Ołowianki.

Przebiega południkowo od Mostu Stągiewnego do Mostu Kamieniarskiego. Na całej długości ulica od zachodu prowadzi wzdłuż Nowej Motławy. Ulica ta jest najkrótszą drogą prowadzącą z Głównego Miasta na wyspę Ołowiankę.

Historia (nie tylko dla >wojci52<): ;-)
W dawnych wiekach istniała funkcja szafarza, czyli urzędnika, któremu powierzano pieczę nad przechowywanymi dobrami. Ulica wzięła swoją nazwę od cechu szafarzy zwanego szafarnią, zbudowanego w XV wieku. Istniały tu niegdyś spichlerze i magazyny drewna. Ulica pełniła funkcję nabrzeża przeładunkowego.

Podczas II wojny światowej zabudowa ulicy została w większości zniszczona. Przetrwał jedynie spichlerz zwany Nową Pakownią (obecnie Hotel Gdańsk), dwa urządzenia dźwigowe ze stali (jedno - tu widoczne) i kilka pachołków cumowniczych. Po wojnie nie odbudowano historycznej zachodniej pierzei ulicy.
Przy ulicy Szafarnia ulokowano gdańską przystań jachtową.

wojci52

wojci52 2014-07-03

A skąd ta nazwa? Intrygujące...

wigater

wigater 2014-07-04

Za „urządzeniem dźwigowym” widać odnowione spichrze, w których mieści się obecnie Muzeum Morskie (widać je lepiej na zdjęciu z Sołdkiem), a pomiędzy elementami dźwigu „mieści się” Hotel Królewski - widoczny od str. Motławy na tej fotce: http://www.garnek.pl/wigater/28117137/halo-tu-gdansk

wojci52

wojci52 2014-07-04

A czy znasz genezę nazwy ulicy Szafarnia?

wojci52

wojci52 2014-07-05

No i wszystko jasne - dzięki!
Ps. Bardzo lubię te stare nazwy, które miały swoje uzasadnienie w pełnionej funkcji historycznie.
Np. w Łodzi były dwie ulice o nazwach: Przejazd i Nawrot.
Przejazdem jeździło się do cegielni miejskiej a Nawrotem wracało, żeby nie blokować ruchu. Obecnie została tylko Nawrot; Przejazd przemianowano i wszystko traci sens.
Wiele takich starych nazw utraciliśmy a były niekiedy "smakowite" np Kusy Kąt lub Złote Wesele.
Pozdrawiam!

dodaj komentarz

kolejne >