Obraz "Rycerz na cmentarzu"

Obraz "Rycerz na cmentarzu"

Ukazana scena nawiązuje do średniowiecznych legend o ochronie, jaką roztaczają zmarli nad żywymi. Kościotrupy wychodzące z grobów, bronią rycerza, który schronił się na cmentarzu przed prześladowcami. Posługują się przy tym używanymi za życia narzędziami pracy - krawiec trzyma nożyce. Pewne szczegóły wzmacniają przekaz. Nad głową rycerza powiewa biała flaga z trupią czaszką - to symboliczne ukazanie dobra. Nad głowami prześladowców łopoce czerwona flaga z wizerunkiem smoka - symbolem zła. Autor dzieła ukazał tu dodatkowo popularny motyw występujący w średniowieczu , odwieczną walkę dobra ze złem.
U dołu obrazu widnieją postaci św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego oraz napis, który w wolnym przekładzie, głosi: "Proście Boga o duszę Severta Grantzina i dusze wszystkich chrześcijan". Fundator nie pozostał więc anonimowy, w przeciwieństwie do malarza. Obraz z 1492 roku namalowany temperą na desce, potocznie zwany "Tańcem śmierci".
Za Kołobrzeg Przewodnik Milenijny Robert Śmigielski.

dodane na fotoforum:

halka

halka 2017-08-28

Nieznana mi legenda...bardzo ciekawy jej przekaz na obrazie.

satsuma

satsuma 2017-08-29

Ten obraz też widziałam

styna48

styna48 2017-08-29

Ale ciekawie i piękne foto.

qwitek

qwitek 2017-08-29

Mogę sobie pospekulować na temat obrazu:
Wymieniony Severt przedstawiony jako rycerz, prawdopodobnie brał udział w wyprawach krzyżowych i być może nieźle narozrabiał.Być może ledwie uszedł z życiem i w podzięce za ocalenie ufundował ten obraz. To tylko moja wyobraźnia.

wydra73

wydra73 2017-08-29

Kościotrupy okrutnie się szczerzą , dobrze, że nie na rycerza, lecz jego prześladowców. Ale nie byłabym taka pewna.
A rycerz chudziutki, podobnie jak ten ze stalli.
Akurat kończę dzieło Larssona :"Historia świata przez ścięte głowy opisana", to tak a propos czaszek.

orioli

orioli 2017-08-30

Średniowiecze z upodobaniem epatowało szkieletami, zwłokami w swoistym danse macabre. Zawsze jednak chodziło o przestrogę dla żywych, napomnienie, a tutaj artysta raczej stara się napawać otuchą. Może dlatego czaszki próbują się uśmiechać, ale cóż to za uśmiech, brrr.

dodaj komentarz

kolejne >