B I A Ł Y S T O K-ogród przy Pałacu Branickich

B I A Ł Y S T O K-ogród przy Pałacu Branickich

Zniszczenia i dewastacji bezmyślnej dopełniły wojska rosyjskie (dezerterzy) w r. 1915 oraz poszukiwwaaze cudzej własności w okresie wielkiej wojny. Po odzuskaniu niepodległości, pałac od połowy lutego 1920 r, staje sic siedzibą urzędu Wojewódzkiego i stopniowo dzięki staranium wojewody i władz konserwatorskich odzyskuje swą dawną postać. Prace te bardzo kosztowne posuwają się powoli.

Wnętrze pałacu. Zaraz na wstępie w westibulu widzimy oryginalnak i pięknie zbudowaną klatkę schodową. Wspiera się ona na 2 potężnych niewolnikach - barbarzyńcach (motyw starożytny rzymski), wykutych z piaskowca.

Jednocześnie górne belkowanie opiera się na 4 kolumnach marmurowych, czarnych z głowicami w stylu jońskim.

U wejścia na schody, w białym marmurze wyrzeźbiona postać, wyobrażająca "rotatora" (szlifierza ostrzącego nóż).

Na parterze - na prawo znajduje się prywatne mieszkanie wojewody.

Białystok -Główne schody w Pałacu Branickich
Główne schody w Pałacu Branickich

Znaleźć tam można szereg pięknych fragmentów - kominki, drzwi z ornamentacją i złoceniami według dawnych wzorów. Na lewo mieści się gabinet służbowy wojewody. wicewojewody i sekretariat.

Charakterystycznym jest to, że pokoje parterowe zachowały coś niecoś ze swej pierwotnej formy.

Widzimy to w sklepieniach, ścianach drewnianych, niszach, przyozdobionych z lekka płaskorzeźbą w stylu rokoko.

W poczekalni widzimy u góry na ścianie, na wprost drzwi, w medalionie podobiznę króla Augusta III Sasa. Być może umieszczono ją z okazji dłuższego pobytu króla i uroczystości z tym związanych.

Znajdujący się na prawo, obecny sekretariat był dawniej jednym z buduarów Branickiej. W niszach stały posągi, na ściauach, gdzie dziś w obramowaniu subtelnych płaskorzeźb w drzewie świecą puste miejsca, dawniej były obrazy i portret.

Charakterystyczne są okna, które mają raczej wygląd drzwi otwieranych, aby tym łatwiej przejść do parku.

Gabinet wojewody, przywrócony do dawnej postaci, był sypialnią Branickiej. W głębi sypialni na lewo alkowa - głęboka nisza, kryjącą niejedną tajemnicę romansu Branickiej z generałem Mokronowskim, z którym po śmierci hetmana, podobno wzięła potajemny ślub.

dodane na fotoforum:

sbaska

sbaska 2009-08-19

jak tu ładnie..........

abi11

abi11 2009-09-04

PARK BRANICKICH Park Branickich jeden z najcenniejszych ogrodów barokowych w Polsce określany mianem Polskiego Wersalu. Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich położony jest w centrum miasta. Pałac, ogród i zabudowania gospodarcze tworzą zwarty kompleks rezydencji magnackiej pochodzącej z XVIII w. Rezydencja składała się z pałacu wraz z przyległymi do niego zróżnicowanymi ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań: pomarańczarnią, arsenałem stajnią, wozownią pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika. Park Branickich jest jednym z najcenniejszych ogrodów barokowych w Polsce. Urządzony w stylu francuskim, zdobiły go bukszpanowe partery, strzyżone grabowe szpalery, rzeźby, altany, kanały, kaskady i fontanny. Od 1997 roku na podstawie bogatego zbioru ikonografii, starych map Białegostoku, spisu inwentarza dokonanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego i przeprowadzonych prac archeologicznych, odtwarzana jest pierwotna kompozycja i wystrój ogrodu.

eporemb

eporemb 2010-02-19

zwiedzałam ten piękny zakątek będąc kiedyś

dodaj komentarz

kolejne >