Białystok  - Odnowiona wieża ciśnień przy ul. Augustowskiej na

Białystok - Odnowiona wieża ciśnień przy ul. Augustowskiej na

byłe zakłady Sierżana.--- II Rzeczpospolita .

Po krótkiej niepodległości, 28 lipca 1920 roku, miasto zajęte zostało przez wojska bolszewickie. Powołano do życia "Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski", który wkrótce wydał manifest informujący o wyzwoleniu "uciemiężonej" ludności spod rządów "reakcji". Reorganizacja miejscowego przemysłu rozpoczęła się od nacjonalizacji fabryk oraz od konfiskaty i rekwizycji własności prywatnej. Rządy bolszewickie trwały na szczęście zbyt krótko, aby program TKRP mógłby być zrealizowany w całości. Wojsko polskie oswobodziło Białystok 22 sierpnia 1920.

Białystok w niepodległej Polsce stał się trzecim co do wielkości ośrodkiem włókienniczym, po okręgu łódzkim i bielskim, pomimo odcięcia od chłonnego rynku rosyjskiego. W okresie międzywojennym funkcjonowało tu 28 fabryk, 11 przędzalni i 7 tkalni.

II wojna światowa

W 1944 wojska radzieckie rabują urządzenia techniczne, maszyny i surowce z białostockich fabryk. W tym samym roku powstaje Zjednoczenie Fabryk Włókienniczych Okręgu Białostockiego i uruchomiona zostaje fabryka przy ul. Włókienniczej.

Okres PRL

Z II wojny światowej polski przemysł włókienniczy wyszedł stosunkowo obronną ręką, z wyjątkiem jedynie ośrodka białostockiego, który został prawie zupełnie zniszczony. W okresie Polski Ludowej nastąpiło upaństwowienie wielkiego i średniego przemysłu (1946) i jednoczesna naprawa zniszczeń wojennych. Ważny niegdyś okręg białostocki, pod koniec lat 70. XX w. miał jedynie 7% udziału w krajowym przemyśle włókienniczym, co dawało mu dopiero 4 pozycję w kraju po okręgach łódzkim, sudeckim i śląsko-częstochowskim.

W okresie tym uruchomiono szereg zakładów i fabryk. Ruszają m.in. Huta Szkła (1945), Białostockie Zakłady Przemysłu Włókienniczego "Sierżana" (1946), Fabrykę Sklejek (1947), Chłodnię (1952), Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Fasty" (1955), Zakłady Wytwórcze Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego "Spomasz" (1957), Zakłady Mięsne (1962), Gazownia Białostocka (1962), filia Warszawskich Zakładów Telewizyjnych "Telza" (1971), Białostockie Zakłady Graficzne (1971), Białostocka Fabryka Domów "Fadom" (1971), Białostocka Fabryka Mebli (1976), Fabryka Opakowań Doświadczalnych (1976).

Z ciekawostek z tego okresu można dodać, iż załoga Huty Szkła wykonała w 113% Plan Trzyletni (1949), natomiast Plan Sześcioletni najlepiej wykonała załoga Białostockiej Wytwórni Wódek (1951).

dodane na fotoforum: