Starówka toruńska...obejrzyjcie ze mną kilka fotek...

Starówka toruńska...obejrzyjcie ze mną kilka fotek...

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwany mariackim w Toruniu.

W prezbiterium z dawnego wyposażenia gotyckiego pozostały tylko wspaniałe stalle, bogato rzeźbione w drzewie dębowym, dekorowane motywami maswerkowymi, najcenniejszy element wyposażenia wnętrza zachowany na miejscu, jeden z najcenniejszych w Polsce zespołów snycerski średniowiecznej z początku XV w. Stalle te zachowane w doskonałym stanie znajdują się po obu stronach prezbiterium . Niegdyś nad stallami wisiały malowane tarcze z herbami patrycjuszy toruńskich, znajdujące się obecnie w miejscowym muzeum.

Ołtarz wielki z 1731 r. ze sceną Zwiastowania, składa się z olbrzymiej korony z krzyżem wspartej na złoconych kolumnach. Lekka, ażurowa konstrukcja tego dzieła rokokowego silnie kontrastuje z surową prostotą gotyckiego wnętrza.

W ścianie północnej ( na zdjęciu przy ołtarzu) marmurowy portal barokowy z figurami alegorycznymi i herbami Wazów, Szwecji i Gotlandii zamknięty drewnianą, rokokową kratą z ok. 1750 r. Prowadzi on do mauzoleum Anny Wazówny , wzniesionego w formie owalnej kaplicy w 1636 r., przez bratanka, króla Władysława IV. Mauzoleum ma formę półkolistej apsydy, do której prowadzi barokowy portal i mieści nagrobek w formie cokołu, na którym wspiera się otwarty sarkofag z umieszczoną na nim leżącą postacią królewny. Ściany mauzoleum i sarkofag wykonane z czarnego marmuru, natomiast postać leżącej królewny z białego alabastru.

dodane na fotoforum:

maria10

maria10 2011-11-15

.....przepięknie pokazałaś ten ołtarz:)))))

(komentarze wyłączone)