Sprzęt foto - akcesoria - Dyskusje

« Dyskusje

Lampa błyskowa 59 lampa błyskowa Zeiss Ikon Ikoblitz 0 1316

fotor44 Lampa błyskowa 59 lampa błyskowa Zeiss Ikon Ikoblitz 0 1316

Zeiss Ikon to druga duża niemiecka firma fotograficzna powstała w 1926 roku z fuzji czterech firm Contessa Nettel, Ernemann, Goerz oraz Ica i już to zestawienie wspólników sugeruje że produkowany sprzęt był „z wyższej półki”. Do firmy Zeiss Ikon mam też osobisty sentyment bo pierwsze kroki w dziedzinie fotografii w dawnych latach ub. wieku zaczynałem właśnie aparatem Nettar 515 – mały zgrabny, poręczny, mieszkowy aparat na film zwojowy dający na filmie 16 zdjęć rozsądnego rozmiaru 4,5x6 cm. Aparat ten który prezentuję na pierwszym zdjęciu oczywiście mam do dziś.
Zeiss Ikon produkował też różne modele lamp błyskowych których kilka z nich o wspólnej nazwie Ikoblitz zaprezentuję.
Ikoblitz 1316 to dość często spotykana lampa z plastikowym korpusem o rozmiarach 100x65x30 mm z bagnetowo mocowanym odbłyśnikiem o średnicy 130 mm a na boku korpusu znaczek firmowy z napisem Stuttgart a z drugiej Ikoblitz 1316. W górnej części korpusu gniazdo do żarówek z metalowym cokołem Ba15s a nad nim brązowy przycisk do wypychania spalonych żarówek a naprzeciw gniazda zamontowana lampka kontrolna układu elektrycznego czyli baterii o napięciu 22,5 volt z kondensatorem i opornikiem. Na spodzie korpusu aluminiowa stopka do mocowania lampy na sankach aparatu foto; stopka jest na dużej śrubie która blokuje stopkę w sankach czy korpusie. Obok tej śruby mamy wyjście kabla synchronizacyjnego.
Warto zwrócić uwagę na pewien szczegół stopki bowiem w wielu przypadkach po wsunięciu lampy w sanki aparatu lampa kiwa się ! Aby temu zaradzić producenci często zakładali blaszki sprężynujące czy to w lampie czy sankach a tu u Zeissa genialnie proste i skuteczne rozwiązanie – nacięto brzeg jednej strony stopki i lekko wyginając skutecznie blokujemy lampę w sankach ! Rozwiązanie proste i skuteczne z tym że do stosowania tylko w metalowych stopkach.
Całość w typowym okrągłym plastikowym futerale. Produkcja to lata 1952-1955 a sprzedawana była za 21,75 DM.
Jak zwykle polecam strony http://www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl oraz muzeum foto http://www.fotomuzeum.pl/index.php/pl/
12 maja 2018, 07:43