wspomnienie..........

wspomnienie..........

Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem

(1876-2009)


10 lipca 1876 r. Towarzystwo Tatrzańskie powołuje do życia w Zakopanem Szkołę Snycerską. Pierwszą szkołę zawodową na Podhalu i jedną z najstarszych, kształcących w tym kierunku w Polsce. Po dwóch latach znana jest już pod nazwą Cesarsko-Królewskiej Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego, a jej pierwsi dyrektorzy to zniemczony Czech Franciszek Neużil oraz radca cesarski Edgar Kovats. To w tym czasie – pod zaborem austriackim – szkoła zaczyna odnosić sukcesy na wystawach galicyjskich i wiedeńskich. Również wtedy pod wpływem Stanisława Witkiewicza rodzi się styl zakopiański, którego propagatorem jest kolejny dyrektor, pierwszy Polak na tym stanowisku – Stanisław Barabasz. To on spolszcza personel nauczycielski i zastępuje wiedeńskie modele polskimi wzorami. Znany jest również jako pionier nowoczesnego narciarstwa w Polsce. Barabasz zamyka okres galicyjski szkoły i wprowadza ją w okres międzywojenny, kończąc swoją kadencję w 1922 r., już w wolnej Polsce.

W dwudziestoleciu międzywojennym znaczącej reformy dokonuje dyrektor Karol Stryjeński, artysta-rzeźbiarz i wybitny architekt (autor projektu i budowy skoczni na Krokwi), który szkołę zakopiańską z rzemieślniczej na jakiś czas przekształca w artystyczną, zdobywając laury na wystawie paryskiej w 1925 r.

W czasie okupacji, podobnie jak podczas I wojny światowej, szkoła nie zawiesza działalności, zmienia tylko kolejny raz nazwę na „Zawodową Szkołę Góralskiej Sztuki Ludowej”. Niemcy skutecznie obniżają poziom wykształcenia ogólnego i zawodowego, pozwalając jedynie na kopiowanie zabytków góralskiej sztuki, dlatego profesorowie organizują tajne nauczanie.

W 1948 r. nauczyciel rzeźby, Antoni Kenar, przejmuje kierownictwo artystyczne nad działem rzeźby, który przekształca się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i odtąd stanowi oddzielną szkołę, zatracając stuletnią rzemieślniczą tradycję.

W okresie powojennym szkoła, popularnie zwana „Budowlanką”, kilkakrotnie przechodzi reorganizację, zmieniając równocześnie nazwę. W 1951 r. w miejsce Gimnazjum i Liceum Budowlanego zostaje wprowadzona Zasadnicza Szkoła Budowlana, a w 1957 r. powstaje 3-letnia Szkoła Rzemiosł Budowlanych i 3-letnie Technikum Budowlane na jej podbudowie. W 1976 r. zaistnieje jako Zespół Szkół Zawodowych, który rok później otrzymuje imię doktora Władysława Matlakowskiego. Od 1992 r. do dziś szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego.

Do ważnych osiągnięć minionych dziesięcioleci należy zaliczyć cenne działania i inicjatywy nauczycieli „Budowlanki”, które promowały szkołę w środowisku Podhala. W 1957 r. z inicjatywy Stefana Rogalskiego powstaje klub sportowy „Malta”, uznany za kuźnię sportowych talentów. W 1963 r. Wiesław Białas powołuje do istnienia Amatorski Klub Filmowy. Ten sam nauczyciel w 1969 r. zakłada istniejący do dziś zespół regionalny „Budorze”, który w 1986 r i 1990 r. zdobywa Złotą Ciupagę na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Rok 1969 r. to szczęśliwa data, gdyż również wtedy powstaje 5-letnie Technikum Budownictwa Regionalnego, jedyna tego typu szkoła w Polsce, do której program autorski opracowują nauczyciele „Budowlanki” pod kierownictwem Tadeusza Stępnia. Istnieje ono nieprzerwanie przez 37 lat aż do roku 2006 r., kiedy to szkołę opuszcza ostatni rocznik absolwentów TBR.

Obecnie, w roku 132-lecia „Budowlanki”, w szkole uczy się 800 uczniów i uczennic, a w skład zespołu wchodzą następujące oddziały:

o Technikum Budowlane

o Technikum Architektury Krajobrazu

o Technikum Urządzeń Sanitarnych

o Zasadnicza Szkoła Zawodowa (zawody: cieśla, stolarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych)

maly52

maly52 2012-11-12

Bardzo ładna foteczka ze światłem i cieniem....

ato1rod

ato1rod 2012-11-12

Bardzo charakterystyczny dla Zakopanego budynek, pozdrawiam :)))

asiao

asiao 2012-11-12

Dobrego dnia i tygodnia!
W Zakopanem nawet szkoły są wyjątkowe...

pruslu1

pruslu1 2012-11-12

Dziękuję Jolu! Ekstra fotka i wspaniały opis...Buziole

pyjter1

pyjter1 2012-11-12

W pięknej zabudowie Jolu
Słonecznego w sercu nowego tygodnia z pozdrowieniami :)

prelud

prelud 2012-11-12

Ciekawa budowla:)

jolamar

jolamar 2012-11-12

Urocza budowla...
Serdeczności, Jolu :)

fretka9

fretka9 2012-11-12

Dziękuje bardzo za pozdrowienia, ale nie jestem Agnieszka. Pozdrawiam Majka

magie

magie 2012-11-12

Słynna szkoła....

pruslu1

pruslu1 2012-11-12

.....................>,"<
_____ ,x.*`,x.*`,x.
__,x.*`,x.*`,x.
_,x.*`,x.*`,x.
x.*`,x.*`,x.DOBRY
x.*`,x.*`,x.WIECZOR!
_,x.*`,x.*`,x.
__,x.*`,x.*`,x.
_____ ,x.*`,x.*`,x
(_¸.*(_¸.*'´—`'*.¸.*'´—`'*.¸_)'*¸_)
--(_¸.*'´(_¸.*'´`''´—`'*.¸_)`'*.¸_)
----'(_¸.*'´(_¸.**.¸_)`'*.¸_)
----------`(_¸.*'´`'


Kiedy niebo zamknie oczy,
Kiedy rosa trawy zmoczy,
Kiedy gwiazda z nieba spadnie,
Księżyc słońcu blask ukradnie.

Wówczas schyli swe ramiona
Opiekunka zamartwiona,
Zadumana na tym światem
Co usycha z lata kwiatem.

I przykryje miękkim piaskiem,
I otuli ciepłym blaskiem,
I zabłyśnie złotym okiem,
Wnet pogrąży ziemie zmrokiem.

http://www.bysio.com/i/id.joe.pl/sub_images/pictures/0c87542c48898ab531fa1b97e21d91e4_th2.gif


ŻYCZĘ
MIŁEGO WIECZORU
I SPOKOJNEJ NOCY
D O B R A N O C !!!

ewusia

ewusia 2012-11-12

Bardzo lubię drewniane budynki w charakterystycznym
zakopiańskim stylu. Zasłużona szkoła....:)

ewulka

ewulka 2012-11-12

ciekawy i dokładny opis Jolu:)
ładny drewniany budynek :)

lilaroza

lilaroza 2012-11-13

Stara budowla i super opis !!!!

dodaj komentarz

kolejne >