[37513807]

Ołtarz główny.
Figura przedstawia zakonnika w habicie dzierżącego w dłoniach kajdany- swój atrybut (św. Leonard jest patronem jeńców i więźniów, ale także bydła domowego i koni).

a to dla znawców i pasjonatów.
"Najważniejszym, najefektowniejszym, pierwszorzędnym elementem wyposażenia prezbiterium jest główny ołtarz będący dwukondygnacyjny kompozycją architektoniczno-rzeźbiarską z centralnie usytuowaną, trójwymiarową figurą patrona kościoła.
Późnobarokowy ołtarz głównym składa się z mensy i obejmującej ją z trzech stron nadstawy będącej w rzeczywistości sięgającym posadzki retabulum. Stołem ofiarnym jest dosyć prymitywna mensa skrzyniowa nakryta kamienną taflą z wydrążona płycizną, w której znajduje się wykonana ze szlachetnego marmuru płyta z widocznym, sepulkurum czyli skrytką na relikwie. Czołową ścianę mensy ozdabia panneau z groteskowym ornamentem ułożonym antycznie.
Pierwszą kondygnację retabulum (cały w kolorze czerni) rozpoczynają masywne, czwórgranne, trójczłonowe filary stojące na bazach. Poszczególne człony oddzielają gzymsy działowe.
Pierwszy człon (najdłuższy i najszerszy) ozdabia mocno spłaszczony romb koloru białego. Drugi człon (węższy i krótszy) jest z przodu ozdobiony ceramiczną rozetą a trzeci (najwęższy i najkrótszy) zakończony impostem, dźwiga rzadko spotykaną figurę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z ruchomymi rękami w stawach łokciowych i barkowych. Na symetrycznie położonym lewym filarze, będącym lustrzanym odbiciem prawego, znajduje się posążek św. Teresy.
Między filarami bocznymi a mensą wykonane są dwa półkoliste otwory wejściowe tworzące obejście z tyłu ołtarza, mieszczące wizerunki świętych: Piotra i Pawła. Drugą kondygnację wyróżniają dwie pary kolumn ustawionych uskokowo wobec siebie tzn. zewnętrzne są wysunięta bardziej do przodu a środkowe są nieco cofnięte w głąb. Trzony kolumn są gładkie, całe pomalowane na czarno, za wyjątkiem zewnętrznych, które spowijają spiralne wstęgi koloru białego.
Kolumny posiadają ozdobne bazy i kapitele w porządku korynckim, na których leżą w kolejności architraw, fryz i ozdobny impostowy gzyms koronujący, ułożony uskokowo. Od głowic zewnętrznych kolumn do filarów biegną w dół dwa symetryczne spływy łukowej po lewej i po prawej stronie ołtarza.
Między kolumnami umieszczony jest posążek św.Leonarda, który stoi w niszy glifowego, ślepego, prostokątnego portalu. Poszczególne glify ozdobione są kolejno: ornamentem akantowym, ceramicznymi rozetkami i wicią roślinną z liśćmi i kwiatami róży. Figura przedstawia zakonnika w habicie dzierżącego w dłoniach kajdany- swój atrybut (św. Leonard jest patronem jeńców i więźniów, ale także bydła domowego i koni).
Nad górną krawędzią ołtarzowego portalu znajduje się ograniczony bocznymi wolutami naddatek z ceramicznym ornamentem rocaillowym. Naddatek podtrzymuje wielopromienną glorię częściowo wypełniającą otwartą powierzchnię tympanonu.
Otwarty od góry tympanom ograniczają boczne, przerywane ramiona trójkątnego frontonu zwieńczającego kolumnadę, Na zewnętrznym gzymsie ramion frontonu przysiadły dwie postacie, po prawej putto a po lewej młodzieńczy cherubinek w udrapowanej szacie.".

ufffffff. ja mało z tego rozumiem .

dodane na fotoforum:

maska33

maska33 2023-06-08

Dopiero będąc obok , można punkt, po punkcie zaobserwować tę-tą konstrukcję.

Nie, ja też odpadam.
Za mało wiedzy i wyobraźni o tamtym rycie.
Ciekawe miejsce pokazujesz Kolego.
:-)

halb09

halb09 2023-06-08

Dzięki za opis. Ja zastałam go zamkniętym na głucho.

mpmp13

mpmp13 2023-06-09

Też nie rozumiem .

dodaj komentarz

kolejne >