Pamięć.

Pamięć.

Na malutkim przykościelnym cmentarzyku i lapidarium nagrobkowym w Lewinie.
Tablica nowa, oryginalna , o większym wymiarze, kiedyś tam uległa zniszczeniu.
Komuś zależało na upamiętnieniu przyjaciela, żołnierza, ktoś tę pamięć przedłużył.
Zrobiłam fotkę, nie zdołałam dokładnie odczytać, ale widać, że 36-letni człowiek zmarł na grypę w 1918r.
W tym samym dniu w moim ukochanym (jedynym niereżimowym)radiu Tok FM trafiłam na ciekawy wywiad z historykiem profesorem Michałem Kopczyńskim. Opowiadał o pandemii zabójczej grypy zwanej hiszpanką w latach 1918-19.
Pochłonęła więcj ofiar niż same działania wojenne - 21 milionów. Miała 2 rzuty- wiosenny i letni w 18., trzeci w 19r. Zabijała w większości ludzi w dojrzałym wieku, nie dzieci, nie starców. Nie miała nic wspólnego z warunkami wojennymi, niedożywieniem itp. Podejrzewa się azjatyckie pochodzenie wirusa.
Nazwa"hiszpanka", bo właśnie Hiszpania nie biorąca udziału w wojnie nie ukrywała informacji o rozwoju epidemii i liczbie ofiar. Reszta Europy znękana wojną starała się temat przemilczeć.
O rozpoznaniu wirusa i szczepieniach ochronnych wtedy jeszcze nie było mowy.
Wygląda na to, że pochowany w Lewinie Oskar Herrmann był ofiarą tej groźnej grypy.

kolejne >

wydra73

wydra73

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

halb09

halb09 wczoraj

Pamięć przetrwała.

madu02

madu02 wczoraj

Wnuk posadził winogrona 5 lat temu, to można uznać za początek ogrodu. Potem ogrodnictwo wciągało go z każdym rokiem coraz bardziej...

madu02

madu02 wczoraj

Jaka wspaniała prawdziwa przyjaźń, która nie pozwoliła zapomnieć o przyjacielu żołnierzu...

wydra73

wydra73 wczoraj

re. Madu Ja się mu nie dziwię. Zwłaszcza, gdy ma rękę i umiejętności ogrodnicze. Chociaż, jak śledzę rozmaite niepowodzenia przyjaciółki-ogrodniczki... coś podgryza z ziemi i powietrza, hołubiona roślina nagle "się sprzeciwia"i marnieje, trzeba mieć stalowe nerwy.
Filipowi i ogrodowi cześć !

wojci65

wojci65 wczoraj

Hiszpanka wybierała nie bacząc na status ofiar. Pisałem kiedyś o fabrykancie Oskarze Kindlerze, który był jej ofiarą: http://www.garnek.pl/wojci52/26841714/sarkofag-oskara-i-stefanii

Ta tablica, zdaje się ceramiczna, bardzo ciekawy artefakt. Gdyby znalazł się ktoś kto odczyta gotyk. Może udało by się w pełni zrozumieć przesłanie!

halka

halka 12 godz. temu

Wspaniały gest ...tablica bardzo ładna.O hiszpance słyszałam od swojej babci...podobnież liczba zgonów z jej powodu, wielokrotnie przewyższyła liczbę ofiar I wojny światowej.

dodaj komentarz

kolejne >