****

****

W 1961 Janusz Kofta przeprowadził się do Warszawy. Rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczelnię tę ukończył długo po terminie. Kilkanaście obrazów namalował dopiero po czterdziestce, przeważały abstrakcje w czarno-złotej tonacji.
W Warszawie Janusz wprowadził się do ojca, który także mieszkał wówczas w stolicy, i jego drugiej żony. Kobieta nie pałała sympatią do Janusza, który nie potrafił podporządkować się zasadom, panującym w domu. Pił coraz więcej, przeklinał, niechlujnie ubierał się i miał niewyparzony język. W końcu, ojciec załatwił mu akademik.
Jesienią 1962, skuszony bujnym życiem artystycznym żaków, Janusz Kofta zapukał do drzwi Pałacyku Kraszewskiego przy Mokotowskiej 48, gdzie mieścił się Klub Studencki Hybrydy. I tam zakotwiczył.
Klub Hybrydy pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych, kabaretowych i filmowych. Działali tu m.in. Stefan Friedmann, Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Jan Tadeusz Stanisławski i właśnie Janusz Kofta. Wspólnie powołali do życia Kabaret Hybrydy. Scena kabaretowa Hybryd mogła cieszyć się nieco większą, niż gdzie indziej w Polsce, wolnością słowa.
W 1967 muzyczny Hot Club Hybrydy obchodził swoje 10-lecie. Pietrzak i Kofta odeszli z Hybryd.
W tym samym roku Kabaret Hybrydy został przekształcony w Kabaret Autorów Pod Egidą.

(komentarze wyłączone)