Wojnowo

Wojnowo

Klasztor Starowierców pw. Świętej Trójcy i Zbawiciela
We wnętrzu klasztoru w pierwszym pomieszczeniu na ścianach wiszą stare fotografie. Uwieczniono na nich dawne Wojnowo. Na zdjęciach widać uśmiechnięte twarze sióstr, a wśród nich tę, która wstąpiła do klasztoru, mając 13 lat.
W części modlitewnej na szczególną uwagę zasługuje ściana z ikonami. Nie jest to klasyczny ikonostas, nie ma tu carskich ani diakonich wrót. Są to ikony, które przywiozły ze sobą siostry. Wszystkie oryginalne! Najważniejszą ikoną jest centralnie umiejscowiony wizerunek Trójcy Świętej w końcu pod tym wezwaniem (św. Trójcy i Zbawiciela) jest wojnowski klasztor. Najcenniejsza jest jednak licząca sobie prawie 500 lat ikona przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem. Szereg ikon jest odrestaurowanych ale są też bardzo zniszczone, zarówno przez dym ze świec, jak i paleniem w stojących po bokach piecach kaflowych.. Swoją drogą tworzenie ikon u starowierców zawsze podlegało skomplikowanym zasadom. Malować (właściwie to ikony się pisze) mógł je tylko ktoś naprawdę świątobliwy, koniecznie wg wzorców bizantyjskich. Ikon nie konserwowano, a jeśli któraś była zniszczona, spławiano ją z nurtem rzeki...
Są tu również księgi liturgiczne, które leżą na specjalnych podstawkach, są to tzw. mineje służebneje. Jest ich w sumie 12, na każdy miesiąc inna.