[37589871]

15. Po ostatecznej wylince większość osobników płci męskiej ma skrzydła. Owady płci żeńskiej częściej pozostają bezskrzydłe lub krótkoskrzydłe.

16. Modliszka jest drapieżnikiem. W trakcie polowania zamiera w bezruchu, ofiarę zjadają żywcem. Modliszka atakuje tylko “cele w ruchu”. Samica żywi się owadami i pajęczakami, atakuje niekiedy płazy. Samiec żywi się małymi owadami. Poluje w ciągu dnia.

17. Naturalnym wrogiem modliszki są ptaki, małe ssaki, węże.

18. Długość życia owadów zależy od gatunku.
19. Dorosłe osobniki giną z końcem jesieni, na skutek, obniżającej się temperatury powietrza.

20. Na większości obszarów larwy modliszki wykluwają się na początku kwietnia i pod koniec maja.

21. Modliszka w okresie zimy, w postaci jaj schowanych w kokonie, przechodzi diapauzę (stan zahamowania rozwoju).

22. Płeć modliszki poznaje się po segmentacji na odwłoku. Samiec ma 7-8 segmentów, samica 6.

23. Modliszka ma jedno ucho, które znajduje się na spodzie brzucha. Ucha zazwyczaj nie mają modliszki nielotne.

24. Modliszki występują w kilku kolorach. Częstym ubarwieniem jest zieleń. Barwa korpusu odzwierciedla kształt i kolor otoczenia. Spotykamy modliszki zielono-żółte, żółte, brunatne. Modliszka patyczakowata przypomina zeschniętą gałązkę. Kamuflaż pozwala na ukrywanie się przed atakiem i polowanie z zasadzki.

25. Największa modliszka na świecie Ischnomantis gigas żyje w Afryce, osiąga 17 cm.

26. Największa chińska modliszka osiąga 15 cm długości. Charakterystyczną cechą chińskiej modliszki jest nocny tryb życia.

27. Modliszka z rodzaju Creobroter (Indie, Wietnam, Chiny) to gatunek o niewielkich rozmiarach. Osiąga wielkość od około 3 cm do 5,5 cm. Żywi się molami, świerszczami, muchami i motylami. Najedzona samica po kopulacji nie zjada partnera. Ubarwienie tej modliszki w trakcie wylinki przyjmuje różne barwy. Kropki umieszczone na środku pierwszej pary skrzydeł, po jednej na każdym ze skrzydeł, są jedną z charakterystycznych cech modliszki. Kropki obrysowane czarną linią z czarnymi plamkami, po rozłożeniu skrzydeł mają prawdopodobnie imitować oczy, by odstraszać przeciwnika.

28. Modliszka storczykowa to jeden z piękniejszych przedstawicieli tego gatunku. Żyje w lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji, wśród storczyków, niezauważalna dla swojej ofiary. Samice osiągają 8 cm, samce od 2,5 cm do 3,00 cm.

29. Gatunek modliszki zwyczajnej po raz pierwszy opisano w 1785 roku. To największa modliszka występująca w Europie. Zdolność lotu posiada tylko samiec. Po wylęgu samce i samice modliszki zwyczajnej nie zajmują się potomstwem.

30. Modliszka polecana do hodowli to Gongylus gongylodes. Samica osiąga 9-10 cm, samiec 7-8 cm, są to owady spokojne, mogą być hodowane w grupie.

maska33

maska33 2023-09-27

Dziś symbol chwilowej , jednak przemijającej chwały.
Dobra fotka!

imar18

imar18 2023-09-27

Ucho na brzuchu, ciekawe.

asiao

asiao 2023-09-27

A mówią "słuchaj uchem, a nie brzuchem... Bardzo dużo ciekawostek podałeś, i foto bdb!

dodaj komentarz

kolejne >