[27696385]

Rodzina liliowatych najczęściej kojarzy się nam z pięknymi, dużymi kwiatami lilii, tak popularnymi w naszych ogrodach. Warto jednak wiedzieć, że poza tymi wspaniałymi, spektakularnie kwitnącymi roślinami do rodziny zalicza się jeszcze mnóstwo innych gatunków, których kwiaty nie są wprawdzie tak duże, ale oglądane z bliska okazują się bardzo ładne i niezwykle interesujące.

Jedną z takich niewielkich, ale ciekawych roślin jest między innymi złoć żółta. Rodzaj do którego się zalicza, skupia ponad 90 gatunków, ale w naszym kraju na naturalnych stanowiskach można spotkać zaledwie pięć z nich, ze złocicą żółtą na czele. Pozostałe rośliny zasiedlają natomiast rejony Azji i Afryki oraz tereny basenu Morza Śródziemnego.
Złoć żółta jest niewielką rośliną cebulową, dorastającą do zaledwie 10-30 cm. wysokości. Z pojedynczej cebulki wyrasta wiosną tylko jeden zielony liść z białą nasadą i jeden pęd kwiatowy, na szczycie którego rozwija się 3-7 jasnożółtych kwiatów, zebranych w baldachowaty kwiatostan. Ich płatki po zewnętrznej stronie mają kolor zielonkawy, dlatego kiedy zamykają się na noc i podczas deszczowej pogody, przypominają nierozwinięte pączki, zlewające się z otaczającą zielenią.
Kwiaty pojawiają się od III do V, po czym roślina przekwita, wydaje owoce, a na końcu zasusza całą część nadziemną. Latem po złoci na powierzchni właściwie nie ma już śladu, gdyż pozostała w ziemi cebulka przechodzi w okres spoczynku.

maria57

maria57 2014-03-30

witaj Mirku po długim czasie masz ostre wejście (Garnek znów się chyba zamula - Tobie też przyjmuje potrójne zdjęcia)

maria57

maria57 2014-03-30

podobną roślinkę zachowującą się jak opisana przez Ciebie złoć żółta miałam okazję spotkać; nawet wielkość i kształt się zgadzają, natomiast kwiatki były białe i charakterystycznie zamykały się na noc i deszcz

marcusx

marcusx 2014-03-30

Ciekawa kompozycja i opis!

meryen

meryen 2014-04-01

Teraz jest ich czas, widziałam mnóstwo tych roślin w parku, ale wydają się mniejsze. Może uda mi się je podejrzeć w czasie deszczu, wtedy wszystko się wyjaśni:)
Pozdrawiam, Mirku:)

czes59

czes59 2014-04-19

Nie znałem nazwy, dziękuję:)

dodaj komentarz

kolejne >