System wodno -fabryczny wzdłuż rzeki Jasień

System wodno -fabryczny wzdłuż rzeki Jasień

W centrum mamy staw Kulam (nazwy brały się od nazwisk właścicieli młynów, które w XVII wieku stały w tych miejscach). Od północy wpływa do niego rzeczka nazywana od kolejnego stawu Lamus. Ciek ten jest bardzo krótki, zaczyna się nieco wyżej od źródeł w parku Źródliska (z niemieckiego Qwela). Krótki, ale o dużym spadku, co pozwoliło uruchomić przy nim wpierw młyn, a później fabrykę Treuguta Grohmanna.Już wtedy przez ogród przy willi Ludwika Grohmanna Lamus płynie w kanale. Choć czy w rzeczywistości płynie? Jego wody skierowane zostały kanałem wzdłuż ulicy Emilii w lewo ku Bielnikowi, gdzie napędzały jego maszyny. Spływały później do stawu Geyera widocznego z lewej strony planu.
Z kolei w górę rzeki Jasień przy Księżym Młynie widzimy wielką przędzalnię Scheiblera, która nie korzystała z napędu wodnego, ale wcześniej była tu fabryka Wendischa, która i owszem, korzystała! Jeszcze wyżej, na prawym skraju widzimy zabudowania Kunitzerowskiej Widzewskiej Manufaktury, też w dolinie Jasieni.
W parku Źródliska mamy jeszcze zabudowania starej CentralnejManufaktury Scheiblera, ale ona od początku, od 1855 r. gdy powstała przędzalnia z 18 tysiącami wrzecion, napędzana była maszyną parową o mocy 40 KM.

qwitek

qwitek 2019-12-16

Tak czy owak bez wody nie ma życia i żadnego rozwoju przemysłu...

wydra73

wydra73 2019-12-16

Stara zasada:pionierzy osadnictwa nad wodami, miasta, fabryki takoż.
I co my współcześni zrobimy,gdy dokończymy zagładę wód wszelkich?!

styna48

styna48 2019-12-17

Woda ważna w życiu nie tylko człowieka.

orioli

orioli 2019-12-18

Rozumiem, że część cieków wodnych Łodzi płynie podziemnymi kanałami. To chyba utrudnienie, bo trzeba je konserwować.

dodaj komentarz

kolejne >