[36866495]

Pierwsze dwa stadia zwrócone są głową na zewnątrz, a trzecie do wnętrza komórki. Larwy karmione są mięsną papką z upolowanych owadów: much, ciem, pszczół i innych, zależnie od gatunku. Czwarte stadium opuszcza w pełni osłonkę jajową i zaczyna budowę kokonu. Specjalnymi gruczołami wydziela jedwabną nić i przędzie nią najpierw wieczko zamykając całkowicie dostęp do komórki, a potem używając płatów bocznych obraca się wewnątrz niej i buduje resztę kokonu. Tak zabezpieczona ulega przepoczwarzeniu podczas następnych 13 do 15 dni. Po tym okresie z poczwarki wydostaje się imago, które wygryza sobie drogę na zewnątrz kokonu. Każda komórka może być używana do 4 razy. Nowo wykluta robotnica pozostaje jeszcze kilka dni w gnieździe karmiona przez królową. W tym czasie jest budowana papierowa osłonka wokół gniazda. Po 2 do 3 dniach robotnice zaczynają latać i pomagać królowej w rozbudowie gniazda.
Po pojawieniu się od 5 do 10 robotnic królowa zaczyna coraz rzadziej opuszczać gniazdo, a jej obowiązki (poza składaniem jaj) przejmują robotnice. Pojedyncza robotnica żyje od 3 do 4 tygodni. Wkrótce królowa zostaje ukryta w gnieździe, karmiona i chroniona przez robotnice, w ten właśnie sposób mija najbardziej niebezpieczny okres w istnieniu kolonii.

dodane na fotoforum:

helios7

helios7 2021-12-19

Ciekawy wpis:)) Widziałam zaczętą konstrukcję osy pod leżakiem… i musiałam ją zniszczyć:(( … a może nie musiałam… ale zleciałyby się inne osy…

dodaj komentarz

kolejne >