Herb(y) Kołobrzegu tu na ścianie dawnej łaźni...

Herb(y) Kołobrzegu tu na ścianie dawnej łaźni...

...dziś szkoły muzycznej.
Prawy, starszy - insygnia biskupie symbolizują przynależność miasta do włości biskupów kamieńskich. Zależność ta skończyła się w 1534 r. tj. do daty wprowadzenia protestantyzmu w Księstwie Gryfitów, co wiązało się z sekularyzacją dóbr kościelnych.
Lewy herb - u góry panew i skrzyżowane dwa haki panwiowe symbolizują kołobrzeskie saliny, które przez wieki bogaciły miasto.
Poniżej mury miejskie z basztami przypominają czas, gdy Kołobrzeg był twierdzą pierwszej kategorii. Najniżej pływające po Bałtyku dwa łabędzie. Łabędź to święty ptak boga Apollina, który sprawował opiekę nad podróżami morskimi. Średniowieczny Kołobrzeg, miasto hanzeatyckie, wysyłał swoje statki pod banderą zdobną w łabędzie.
Obecnie mitra i pastorały zajmują prawą połowę herbu miasta, a pozostałe symbole jego lewą część.

dodane na fotoforum:

wydra73

wydra73 2017-08-23

Wyczerpująco opisałeś, wszystko się zgadza i nawet pozwala domyślić do czego służyły haki panwiowe, nie mówiąc o samej panwi.
Ciągle się czlowiek musi douczać.
Herb super wymowny, malowniczy , świeżutki, w bujnym otoku.
(Ten otok pewnie też ma jakąś nazwę?)

wydra73

wydra73 2017-08-23

re. O żesz Ty ! Tak jest. Popularnie: herbaciarnia. Wychodziło się do niej przez ogród barokowy (dziś gęstwina drzewek i chaszczy). Stoi na skraju skalnego cypla, skąd rozległy widok.
Teren będzie uporządkowany, nad odbudową pawilonu myślą.

qwitek

qwitek 2017-08-23

Ktoś wpadł na pomysł aby herby będące na budynku ratusza oddzielone orłem
połączyć, zastępując ramiona orła liśćmi akantu, w miejscu głowy szyszak z koroną i pękiem pawich piór. Tak sobie wykombinowałem.
Ciekawe tylko który z nich powstał jako pierwszy ?

wydra73

wydra73 2017-08-24

Qwitek przekonująco wykombinował, tylko kiedy to uwspólnienie mogłoby powstać? Zakładając przekształcenie białego orła- po ostatniej wojnie i to dość późno. Bardzo ciekawe.

styna48

styna48 2017-08-24

Jak zwykle bardzo ciekawie u Ciebie.

wojci65

wojci65 2017-08-24

Re Qwitek: Budynek łaźni przedwojenny i herb na niej pewnie też, więc Twój wywód o przekształceniu orła w otoczenie herbu można między bajki włożyć, bo orzeł przecie nasz, polski, mocno powojenny...
Ciekawostka: przedwojenna flaga niemieckiego Kolbergu była w połowie biała, w połowie czerwona, bez określenia który kolor na górze.

halka

halka 2017-08-24

Pewnie niedawno odnowione...ślicznie się prezentują.

qwitek

qwitek 2017-08-25

Być może to będzie naciągane ale różnie bywało. W czasach kiedy tego rodzaju herb powstał (ten na ścianie łaźni)nie mógł być zamieszczony nasz orzeł a jak piszesz nawet barwy flagi były nie dookreślone. Nie będę się spierał. Nie znam prawdy a to co napisałem to tylko moje domysły po ujrzeniu herbów Kołobrzegu na innych budowlach. ;-))

czes59

czes59 2017-08-25

Pięknie z doskonałym opisem!

dodaj komentarz

kolejne >